Suudi Arabistan’da heykel sempozyumu

18 farklı ülkeden 23 sanatçının eserini içeren ilk Tuwaiq Uluslararası Heykel Sempozyumu, Pazartesi sabahı Riyad’daki Diplomatik Mahallesi’nde başladı.

Güney Koreli heykeltıraş So Dong Choe, Meksikalı sanatçı Carlos Monge ve Japonya’dan Yoshin Ogata önemli katılımcılar arasında yer alıyor. Sempozyumun üç Suudi katılımcısı da Ali Al-Tuheys, yeğeni Talal Al-Tuheys ve Muhammed Al-Sagafi.

Bir katılımcının yanı sıra bir organizatör olan Talal Al-Tuheys, Arab News’e verdiği demeçte sempozyumun, sanatçıların teknikleri paylaşabileceği, birbirleriyle işbirliği ve bir dostluk duygusu geliştirebilecekleri bir ortam yaratma alanı olduğunu söyledi.

Heykeltıraşlar, aralarındaki dil engeline rağmen sanat eserlerini yaratmada birbirlerine yardım edecekler. Ancak Altukhaes, kelimelerin teknik gösteriler kadar önemli olmadığını, çünkü heykeltıraşların çoğu ağır makinelerin çıkardığı gürültüye karşı korunmak için kulaklık kullanacaklarını ifade etti.

Baştan aşağı beyaz toz içinde olan Yeni Zelandalı Anna Korver, sempozyumun bir parçası olacağı için ne kadar heyecanlı olduğunu söyledi.

Ogata, ilk kez Suudi Arabistan’da olduğu için ne kadar mutlu olduğunu ve yeni deneyimin tadını çıkardığını belirtti:

“Bu benim Suudi Arabistan’daki ilk seferim ve nasıl olacağını hep merak ediyordum. İlk geldiğimde ne ile karşılaşacağımı bilmiyordum, ama çok iyi zaman geçirdim.”

Tüm Arap dünyasında sergilenen eserleri bulunan Al-Tuheys, mükemmel bir heykeltıraş olmanın sırrı sabır ve işe bağlılık olduğunu söyledi:

“Heykel yapmak, anında tatmin olmak isteyenler veya bir gecede ünlü olmak isteyenler için değil. Tutku ve bağlılık duymanız gerekiyor, ama hepsinden daha çok sabırlı olmanız gerekiyor.”

Sempozyum 22 Mart’a kadar devam edecek.

Arab News