Bilinen en eski usturlap Umman’da bulundu

Umman adasının sahiline durmuş batık bir geminin içinde bulunan 1503 yılına ait bir pusula, en eski denizci usturlabı olarak Guinness Dünya Rekorları’na dahil edildi.

1496 ile 1501 yılları arasında kullanıldığı bilinen usturlabın, Umman’ın Al-Ḥallānīyah adasının sahiline yakın bir yerde batan bir gemi ile dibe gömülmüş olarak günümüze kadar ulaştığı düşünülüyor.

Bulgu, şimdiye kadar bilinen 104 tarihi usturlaptan biri.

2017 yılında usturlabın ilk analizinden sonra açıklama yapan deniz bilimci David Mearns, “Çok nadir ve tarihsel olarak önemli bir şey bulmak büyük bir ayrıcalık.” dedi.

BATAN GEMİNİN ESERİ

Usturlap, denizcilerin güneşin veya yıldızların yüksekliğini ölçmek için kullandıkları ve gemilerin enlemlerini hesaplamalarını sağlayan dairesel cihaz.

Guinness Dünya Rekorları’na henüz yeni girmiş olan bu cihaz, 2014 yılında Umman Denizi’nde bir kum tabakası altında keşfedildi. Usturlap, ünlü kaşif Vasco da Gama’nın amcası olan Vicente Sodré adlı bir Portekizli komutanın komutasındaki bir gemiyle batmıştı.

YILDIZLARLA NAVİGASYON

Usturlap, enkaz bölgesine yakın doğal bir yüzeyde kumun 40 cm altında bulundu. Çapı 17,5 santimetreydi ve Portekiz Arması ve Dünya’daki gök cisimlerinin konumunun bir temsili olan küre ile süslenmişti. Bu küre ortak bir Portekiz amblemiydi ve hala ülkenin bayrağının bir parçası. Usturlap yapımında kullanılan metal, az miktarda çinko, kalay ve kurşun içeren, çoğunlukla bakırdan yapılan bir alaşımdı.

Geminin zili de, şimdiye kadar keşfedilmiş en eski gemi zili olarak rekorlara kaydedilecek.

Arkeofili