İngiltere’de 5 camiye balyozla saldırı

İngiltere polisi, Birmingham şehrinde gece ve sabah saatlerinde 5 camiye balyozlu saldırı gerçekleştirildiğini açıkladı.

Yeni Zelanda’da geçtiğimiz Cuma günü Christchurch’da bulunan iki camiye düzenlenen terör saldırısında 50 Müslüman’ın öldürülmesinin ardından camilere yönelik saldırı haberler gelmeye devam ediyor.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

West Midlands polisi, terörle mücadele polisinin Birmingham’daki beş camiye yapılan saldırı hakkında soruşturma başlattığı bilgisini verdi.

Dün gece Birchfield yolu üzerinde bulunan bir caminin camlarının balyozla kırıldığı belirten polis, bu saldırıdan yaklaşık 45 dakika sonra Erdington’ta bir başka camiye saldırı gerçekleştirildiğini belirtti.

Polis, bunun ardından, Aston ve Perry Barr’da iki farklı camiye ve son olarak da Albert yolu üzerinde bulunan bir başka camiye saldırı gerçekleştirildiği yönünde ihbar aldıklarını aktardı.

Saldırıların birbirleriyle bağlantılı olduğuna inanıldığını kaydeden polis, delillerin toplandığını ve güvenlik kamerası görüntülerinin incelendiğini kaydetti.

Polis Şefi Dave Thompson yaptığı açıklamada, Yeni Zelanda’daki saldırının ardından bölgedeki cami, kilise ve diğer ibadet yerlerine destek vermek için ilgili mekanların cemaatleriyle yakın bir şekilde çalıştıklarını söyledi.

Thompson, “Bunun gibi zor zamanlarda, toplumlarımızda uyumsuzluk, belirsizlik ve korku çıkarmaya çalışanlara karşı herkesin bir araya gelmesi son derece önemlidir” şeklinde konuştu.

Camilere yönelik saldırıların nedeninin şu anda bilinmediğini dile getiren Polis Şefi, “Söyleyebileceğim şey, polis ve Terörle Mücadele Biriminin, kimin sorumlu olduğunu bulmak için yan yana çalıştıkları” dedi.

Şarkul Avsat