ABD’li anne Suudi Arabistan’da zorla tutulduğu iddialarını yalanladı

Suudi Arabistanlı eşinden boşanan Amerikalı bir kadın, Suudi Arabistan vesayet yasaları nedeniyle Suudi Arabistan’dan ayrılamadığı konusundaki iddiaları reddetti.

Arab News’e konuşan 31 yaşındaki Bethany Vierra, “Burası benim evim. Burada bir çevre yapmak, bir iş kurmak ve kendim ile kızım için bir ev kurmak için çok çabaladım. Suudi Arabistan’da kalmak için buradayım” dedi.

“YANLIŞ ANLAŞILDIM”

Bazı batılı medya kuruluşlarında yer alan haberlere göre eşi ikametini yenileyemediği için Vierra’nın Suudi Arabistan’da kalmaya zorlandığını iddia edilmişti. Fakat 4 yaşında Suudi Arabistan vatandaşı olan bir kız çocuğunun annesi olduğu için Vierra’nın Suudi Arabistan’da kalması için herhangi bir sponsora ihtiyacı yok.

2013 yılında, Veliaht Prens Selman bin Abdulaziz tarafından çıkarılan bir yasaya göre, Suudi Arabistan vatandaşı bir çocuk annesi, herhangi bir sponsora ihtiyaç duymadan Suudi Arabistan’da kalabilir.

2011 yılından beri Suudi Arabistan’da yaşayan Vierra’ya, eski eşi ile kızının velayeti konusunda yaşadığı anlaşmazlığın yanlış anlaşıldığını dile getirdi.

Vierra, “Boşanmamı politize etmeye çalışmıyorum; bu bir koruyuculuk sorunu değil. Suudi Arabistanlı yetkililer, durumumun farkına varır varmaz ikamet sorunumu çözdüler. Bana ve kızıma yardım eden herkese teşekkür ederim” diye konuştu.

Vierra, kızının Suudi Arabistan’da yaşayıp, büyümesini ve babası ile normal bir aile ilişkisine sahip olmasını istiyor.

Arab News