Göz kamaştıran Abu Dabi Başkanlık Sarayı…

Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) başkenti Abu Dabi’nin Başkanlık Sarayı, kapılarını sizler için açtı. İşte göz kamaştıran o harika yapı…

Abu Dabi Başkanlık Sarayı’na girdiğiniz anda göz kamaştırıcı altın renkleri, parlak kristaller ve eşsiz işlemeler sizi ilk anda hayran bırakıyor.

Abu Dabi’deki Başkanlık Sarayı’nın en görkemli alanlarından biri olan büyük salon doğayı, çölü ve barışı simgeleyen mavi ve altın renkleri ile bezendiğini görebilirsiniz.

Büyük salondan şeref ve onur konuklarına ev sahipliği yapan başkanlık yemek salonuna geçince ise, şahane döşenmiş masalarda Çin porselenleri, el oyması gümüş eşyalar ve özel olarak saray için tasarlanmış mobilyalar aklınızı başınızdan alıyor. Salonda bulunan dev avizede tam 350 bin kristal bulunuyor.

Saray sadece BAE’nin kültürünü ve ekonomik değerlerini yansıtmıyor, aynı zamanda konuk ile ev sahibi arasındaki dostça ilişkiler kurmasını sağlayan bir dizi diplomatik değerli eşya da bulunduruyor.

SARAY KÜTÜPHANESİ

Eğer bir okuma ve tarih tutkunuysanız, saray kütüphanesi sizin için kaçınılmaz bir fırsat. Bazıları yaklaşık 100 yıllık olan 40 binden fazla kitap barındırıyor.

Sarayın kapıları sağlam akçaağaç ağacından yapılmışlar. Bu tür ahşabın seçimini özellikle merak ediyor olabilirsiniz. Ülkedeki nem atmosferinden etkilenmemesi ise tatmin edici bir unsur.

Sarayı gezdiğinizde damarlarınıza kadar işleyen ihtişam ve zenginliğin tadını çıkaracak, benzersiz tasarımlarla şölendeymiş gibi hissedeceksiniz.

Arabic CNN