Suudi Arabistan’da ilkbaharla ortaya çıkan abayaların hikayesi

Eskilerin hiç biri, kış sona erdiğinde, rüzgâr estiğinde de mevsimsel olarak sık sık kullanabileceği bir kıyafet türünün olduğunu bilmiyordu. İşte abayanın hikayesi…

Hava ve iklim bilimleri araştırmacısı Abdulaziz Al-Husaini, “Eskilerde insanlar soğuk algınlığını önlemek için ağır bir pelerin giyerdi ve kıştan sonra sıcak hissettiklerinde yaza girişte pelerinlerini satar havalar soğumaya başlayınca kalın paltolarını tekrar alırlardı.

Fakat mevsim geçişlerindeki soğuk dalgalarda kendilerini koruyamadıkları için sık sık rahatsızlanırlardı. Belki bu hikaye doğru olmayabilir ama abayanın geçmişi böyle bir kökene sahip” dedi.

Meteoroloji uzmanı Moaz Ahmadi, “İlkbaharda atmosferi gece ile gündüze eşittir. İç bölgelerdeki güney ve batı yaylaların ısı farklılıkları nedeniyle bolca ve genellikle papirüsün eşlik ettiği rüzgar ve yağmur aktivitesinde dalgalanmalar oluşur” dedi.

Al-Ahmadi, bahar mevsiminin 91 gün sürdüğünü ve Ramazan ayının 20’sinde sona erdiğini ve ardından gelen yazında 91 gün sürdüğünü vurguladı.

Al Arabiya