Husiler, RRC toplantısına yine engel oldu

İran destekli darbeci Husiler, Yemen’in Hudeyde kentindeki Yeniden Düzenleme Koordinasyon Komitesi’nin (RRC) bugün düzenlenmesi planlanan toplantısına yine engel oldu.

RRC’deki hükümet heyeti üyesi Sadık Dwaid, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, Husilerin hükümet güçlerine geçen alanlarda toplantı yapmayı reddetmesi nedeniyle toplantının ertelendiğini açıkladı.

BM’NİN PLANI HUSİLERİN LİMANLARDAN ÇEKİLMESİNİ ÖNGÖRÜYOR

RRC Başkanı Danimarkalı General Michael Lollesgaard’ın önerisi uyarınca Birleşmiş Milletler (BM) planı, ilk aşama kapsamında Husilerin el-Salif ve Ras İsa limanlarından geri çekilmesini ön görüyor. Bu çerçevede gözlemcilerin de geri çekilmenin gerçekleştiği alanlara denetleme yapmak amacıyla konuşlanması bekleniyordu.

Dwaid yaptığı açıklamada, Yemen Sahil Güvenliğin şu anki pozisyonunu sınırlı sayıda koruyacağını söyleyerek, Sahil Güvenlik ve yerel güvenliğin, Husi unsuru içermediğinden emin olmak için isimleri kontrol etme sürecinin ikinci aşamaya erteleneceğini belirtti.

Hükümet heyeti üyesi, yeniden konuşlanma adımının, mayın ve patlayıcı maddelerin temizlenmesi ve tüm askeri tezahürlerin yok edilmesi faaliyetlerini kapsayacağını, bu nedenle Husilerin mayın haritalarını BM’ye teslim etmesi gerektiğini ifade etti. Husi heyetin, belli bir alan dışında haritayı teslim ettiğine dikkati çeken Dwaid, milislerin söz konusu alanı da savunma hattı olarak gördüğünü vurguladı.

Öte yandan Suudi Arabistan’ın Yemen Büyükelçisi, Yemen Yeniden Yapılandırma Programı Direktörü ve ISNAD Müdürü Muhammed Âl-i Cabir, ülkesinin ayrım gözetmeden tüm Yemenlilere yönelik temel gıda ürünleri ithalatı için banka kredisi vermeyi sürdüreceğini açıkladı.

Şarkul Avsat