BAE’nin ulusal kahramanı Yusuf Ali El Tanici…

Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) yaşayan ve daha sonra eğitimine Amerika’da devam eden 23 yaşındaki Yusuf Ali El Tanici, üç yıl üst üste Batı Virginia Onur Ödülü’nü kazandıktan sonra ABD’nin Ulusal Petrol Şirketi’nde çalışmaya başladı. Al-Tanici, “Çocukluğumdan beri her akademik yılda elimden gelenin fazlasını yaparak çalıştım ve mükemmeliyetçilik anlayışım beni buralara kadar getirdi. Şimdi ise bilim dalında yüzde 97 başarı ile mezun oldum” dedi.

Bitirme projesi olarak, Batı Virginia eyaletinde cüruf gazı ve bol miktarda organik madde kullanarak hem amonyak hem de formaldehit kimyasalları üretme fikrini kullanan El Tanici, projesini şöyle anlatıyor: “Amonyak ve formaldehit, sağlıklı gıda üretimini sürdürmek için oldukça güvenilir ve sağlıklı bir gübre. Çiftçiler, toprak verimliliğini korumak için bu gübrelere güveniyorlar. Gübreler ayrıca gıda ürünlerinde çinko, selenyum ve bor gibi temel besin seviyelerinin artmasına yardımcı olabilir. Ayrıca formaldehit, bakteri ve mantarları öldürme kabiliyeti nedeniyle ve belirli aşıların üretiminde dezenfektan olarak ta kullanılır ve idrar yolu enfeksiyonlarının tedavisinde antibiyotiklere alternatif bir ilaç.”

Al-Tanici, “Neden kimya mühendisliği?” sorusuna ise, birçok uluslararası şirkette aranan bir uzmanlık alanı olduğunu, ayrıca öğrencilerin büyük projeler üzerinde çalışma, üretim, fabrika ve ürün kalitesini arttırma, maliyetlerin düşürme gibi çeşitli alanlardaki becerilerini geliştirdiği yanıtını verdi.

Boş zamanlarını yararlı şeylere nasıl harcayacağının örnekliğini gösteren Yusuf Ali Al-Tanici, özellikle gönüllü çalışarak, BAE’deki üniversite öğrencilerine fazlasıyla katkı sağlıyor.

Yeteneklerini geliştirmek ve kültürünü yaymak için arkadaşlarıyla çokça vakit geçiren Tanici, Washington DC’deki Devlet Elçiliği tarafından düzenlenen Birleşik Arap Emirlikleri Öğrenci Forumu’na katılıyor.

Emarat Al Youm