Uber, Araplar’ın Uber’i Careem’i 3,1 milyar dolara satın aldı

Uber, Orta Doğu’daki en büyük rakibi olan Careem’i, 3,1 milyar dolara satın alarak bölgede tek araç çağırma uygulaması oldu.

Amazon’un 2017 yılında 580 milyon dolar ile Souq’u satın almasından sonra Ortadoğu’nun en pahalı satın alma işlemi oldu.

ORTA DOĞU’DAKİ ŞİRKETLER SATIN ALINACAK

Uber, Mısır, Ürdün, Pakistan, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri de dâhil olmak üzere tüm pazarlarında bulunan tüm Careem’in mobilite, teslimat ve ödeme şirketlerini satın alacak.

İki şirket yaptığı açıklamada Uber, Birleşik Arap Emirlikleri merkezli Careem’e 1.4 milyar dolar nakit kalan 1.7 milyar doları ise dönüştürülebilir tahvil olarak ödeneceği söylendi. 2012 yılında kurulan Careem, Ortadoğu’da Uber’den daha geniş bir pazara sahip.

CAREEM, UBER’E YÜZDE 100 BAĞLI OLACAK

Uber’den yapılan açıklamada, satın alma işleminin 2020’nin ilk çeyreğinde tamamlanmasının beklendiği ifade edildi. Satın almadan sonra yönetim kurulunda 3 Uber 2 Careem üyesi yer alacak.

Satın alma tamamlandıktan sonra Careem, Uber’e yüzde 100 bağlı hale gelecek fakat iki şirkette, bölgedeki servislerini ve markalarını diledikleri gibi kullanabilecek.

San Francisco merkezli Uber, Nisan ayında New York Borsasına Careem’i halka arz etmeyi planlıyor. Halka Arz’dan sonra Uber’in Amerika’daki değerinin 120 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Careem’in CEO’su ve kurucularından olan Müdessir Şeyha, “Bu fırsatı gerçekleştirmek için Dara’nın öncülüğünde Uber’den daha iyi bir ortak bulamazdık. Bu bizim ve bölge için bir dönüm noktası ve yerel ve küresel yatırımcılardan gelen yeni girişimcilere kaynakların kullanılabilirliğini artırarak bölgenin teknoloji ekosistemi için bir katalizör görevi görecektir” diye konuştu.

The National