Yan Xuetong yazdı: Leadership and the Rise of Great Powers

Yan Xuetong, Leadership and the Rise of Great Powers kitabında yükselen bir devletin siyasi liderliğinin ne kadar güçlü olduğunu, uluslararası sistemde hâkim bir devletin yerini alma olasılığının yüksek olduğunun incelemesini yapıyor.

Uluslararası ilişkiler alanında yapılan çalışmalarda, büyük güçlerin düşüşünü yakından incelerken, yükselişlerine çok fazla dikkat gösterilmemiştir. Çin’in yükselişinde de aynı durum söz konusu. ABD ve belirli sektörlerdeki müttefikleri geride kalırken, Çin, dünya arenasında nasıl giderek daha önemli bir şekilde büyüdü?

ÇİN, SİYASİ LİDERLİĞE NASIL YÜKSELDİ?

Eski Çin filozoflarından siyasi determinizmin fikirlerinden de yararlanan Leadership and the Rise of Great Powers, Çin’in siyasi liderliğe ulusların yükselişini ve düşüşünü belirleyen ahlaki-realist bir teori sunarak genişleyen etkisini açıklıyor.

Yan, siyasi liderliği, bir hükümetin iç sorumluluğunu yerine getirme ve uluslararası stratejik güvenilirliği sürdürme becerisini, ahlâki bir mercek aracılığıyla tanımlıyor. Liderlik pozisyonunu, kişisel, ulusal ve uluslararası düzeyde inceliyor.

Yan, bize bu kitabında, Çin gibi yükselen devletlerin güç düzenini ve normları yeniden şekillendirerek uluslararası düzeni nasıl dönüştürdüğünü gösteriyor. Yan ayrıca, ekonominin, eğitim sisteminin, ordunun, politik kurumlarının ve teknolojinin sabit kalması durumunda bile Amerika’nın azalan uluslararası statüsünün sebeplerini göz önünde bulunduruyor. Çin ve ABD’nin kutuplaşması başka bir Soğuk Savaş senaryosuna yol açmayacak, ancak karşılıklı güvensizlikleri dünya merkezini Avrupa’dan Doğu Asya’ya çekecek.

Arab News