​Pompeo: Golan kararı, İsrail’in var olma hakkını tanımaktır

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Trump’ın, Suriye toprağı olan işgal altındaki Golan Tepeleri’ne İsrail’in egemenliğini tanıyan kararına olan desteğini yineledi.

Pompeo söz konusu açıklamayı, Amerikan hükümetinin, kürtaj hakkını destekleyen Güney Amerika’daki tüm Sivil Toplum Kuruluşlarına yaptığı her türlü desteği keseceğine ilişkin kararın duyurulduğu Washington’daki basın toplantısında yaptı.

Pompeo, Washington’un benzer adımları atmaya teşvik ettiği ülkelerle bağlantı kurmaya çalışacağına işaret ederek, “İsrail’in Golan Tepelerine egemenliğini tanıma kararı bölgedeki gerçeklerin varlığının tanınmasıdır.” dedi.

Pompeo, bazı ülkelerden gelen itirazları beklediklerini ve üzüldüğünü söyledi. Kararın, Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıması kararına benzer olduğunu belirtti. Washington’un bir savaş sırasında başka ülkelerin topraklarının işgalini tanıdığına ilişkin yöneltilen bir soruya cevaben: Birleşmiş Milletler’in bunu tanımadığını söyledi. Pompeo, İsrail’in Golan’ı ilhak ettiğinde varlığını savunmak için mücadele verdiğini ve BM’nin İsrail’den intihar etmesini isteyemeyeceğini ifade etti.

Şarkul Avsat