Ebu Gayt, büyükelçiliklerini Kudüs’e taşıyan devletleri kınadı

Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt, Pazartesi günü Washington’da ABD’nin İsrail’i desteklediği bir oturumda yaptığı konuşma sırasında, Honduras Devlet Başkanı ve Romanya Başbakanı’nın büyükelçiliklerinin Kudüs’e taşınmasına ilişkin açıklamasını kınadı ve reddetti.

Arap Birliği Genel Sekreterliği Sözcüsü Mahmud Afifi’nin açıklamasına göre Ebu Gayt “Bazı ülkeler büyükelçiliğinin Kudüs’e transferini ilan ederek ABD ve İsrail’i memnun etmeye çalışıyor. Bu, 1967’de Kudüs’ü işgal altındaki bir bölge olarak kabul eden uluslararası hukuka aykırıdır. Elçiliklerin taşınması geçersizdir ve bu değişim herhangi bir yasal statü kazandırmamaktadır” açıklamasında bulundu.

“BU DEVLETLER ARAP DÜNYASIYLA DOSTLUĞUNU TEHLİKEYE ATIYOR”

Afifi, “Arap Birliği Genel Sekreteri, böyle adımlar atan ülkelerin, Arap dünyasıyla dostluklarını riske attığını belirterek, bölgedeki barışın sağlanmasına hizmet etmeyen olumsuz politikalarını gözden geçirmeleri için çağrıda bulundu” ifadelerini kullandı.

Afifi, Romanya’daki duruma dikkati çekerek, büyükelçiliği Kudüs’e taşıma kararının Başbakan’ın kişisel isteklerine dayanarak alındığı ve Romanya Cumhurbaşkanı’nın emirlerine aykırı olarak alınan bu kararın olumsuz sonuçları olabileceğini belirtti.

Afifi, “Benzer bir adım atarak büyükelçiliğini Kudüs’e taşıyan Paraguay gibi bazı devletler, olumsuz ve tehlikeli sonuçlarının dikkatlice değerlendirilmesinin ardından bundan geri adım attı” diyerek, Honduras ve Romanya’nın kararlarını benzer şekilde incelemeleri yönünde çağrıda bulundu. Afifi, önümüzdeki hafta Tunus’taki Arap zirvesinde bu konuyu inceleyeceklerini belirtti.

Şarkul Avsat