Yeni Zelanda’da şüpheli ölümün ardından soruşturma açıldı

Yeni Zelanda’nın Christchurch şehrinde evinde silah ele geçirilen bir kişinin şüpheli şekilde ölmesi üzerine soruşturma açıldı.

Yeni Zelanda polisi, sabahın erken saatlerinde şüpheli şekilde ölen bir adamın, 50 Müslümanın öldürüldüğü cami saldırılarıyla bağlantısı olup olmadığını araştırmak için soruşturma başlattı. Ancak şu anda söz konusu olayın geçtiğimiz haftalarda şehirde düzenlenen cami katliamı ile bağlantılı olduğuna dair herhangi bir belirti yok.

CAMİ SALDIRISIYLA İLGİSİ YOK

Polis Komiseri Mike Bush yaptığı açıklamada, 54 yaşındaki kişinin şüpheli davranış sergilediğine ilişkin aldıkları ihbarın ardından, kişinin evine gerçekleştirilen baskın sırasında ateşli silahlar bulunduğunu belirtti.

Bush’un aktardığına göre, Christchurch şehrinin hemen dışında yer alan Richmond Park mahallesinde şüpheli adamın aracının önü kesildi. 3 saate yakın teslim olması yönünde ikna çalışmasında bulundu.

Polisler şüphelinin aracına yaklaştığında, bıçak yarası olduğu görüldü ve araçta bir bıçak bulundu. Polis acil ilk yardım sağladı ancak söz konusu kişi olay yerinde hayatını kaybetti.

Bush, “Ölen adamın toplum için bir tehdit oluşturup oluşturmadığını belirlemek için yüksek öncelikli bir soruşturma yürütülüyor” dedi.

Mike Bush, “Şu anda, 15 Mart katliamında herhangi bir katılımının olduğuna dair bir kanıtımız yok ancak soruşturma sırasında doğrulanması gereken en önemli noktalardan biri olacak” dedi.

Cami katliamı, düşük suç oranıyla bilinen 4,5 milyon nüfusa sahip bu ülkede büyük bir şok yarattı.

Öte yandan, Yeni Zelanda İstihbarat Bakanı tarafından istihbarat ajanlarına silah saldırısının ardından izinsiz faaliyetlerde bulunmaları yönünde izin verildi.

İstihbarat Servislerinden Sorumlu Bakan Andrew Little, “Ajanlara, izinsiz faaliyetlerde bulunma yetkisi verdim” şeklinde bir açıklama yaptı.

Yeni Zelanda radyosu ise, ajanların 30-40 kişiyi izlediğini ancak bu sayının arttığını duyurarak, kişisel gözetimden telefon dinlemeye kadar her türlü faaliyete izin verildiğini belirtti.

Şarkul Avsat