​Filistin yönetiminin Arap Zirvesi’nden talepleri

Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki, Filistin’in Arap ülkelerinden, büyükelçiliklerini Kudüs’e taşıyan ya da ticari temsilcilikler açan devletler hakkında net bir tutum ortaya koymalarını beklediğini söyledi.

Maliki açıklamasında, “Filistin, bu ayın sonunda Tunus’ta yapılması planlanan Arap Ülkeleri Birliği’nin zirvesinde, ABD’nin İsrail ile barış için imzaladığı Yüzyılın Anlaşması için açık bir tutum sergilemesini isteyecek” ifadelerini kullandı.

DPA’nın haberine göre el-Maliki, ABD’nin Suriye’deki Golan Tepeleri’nde İsrail’in egemenliğini tanımasının Yüzyılın Anlaşması uygulamalarının sadece bir başlangıcı olduğunu ifade etti. Maliki, ABD’nin Gazze Şeridi’nde Filistin devletinin kuruluşunu kabul etmesiyle birlikte Batı Şeria’nın bir kısmında İsrail’in egemenliğini tanımasından endişe edildiğini ifade ederek, Arap devletlerinden, düzenlenecek olan zirvede kararlı bir duruş sergilemelerinin talep edileceğini ifade etti.

Filistin Dışişleri Bakanı, Arap liderlerin Arap barış girişimlerine bağlı ve A’dan Z’ye bu girişimlere dikkatlice uyulması gerektiğinin altını çizerek, bunun uygulanmasıyla İsrail’in 1967’den bu yana Filistin ve Arap bölgelerinde işgal ettiği topraklardan çekilmesi gerektiğini ifade etti.

Bakan, Arap ülkelerinin Filistin’in finansal ihtiyaçlarına yönelik taahhütleriyle ilgili önlemler alması ve önceki zirvelerde onaylanan Arap finansal güvenlik ağının etkinleştirilmesinin isteneceğini söyledi.

El-Maliki, zirvede, Gazze Şeridi’ne yönelik devam eden saldırılar, Batı Şeria’daki Yahudi yerleşimi, arazilere el koyulması, evlerin yıkılması, tutuklamalar, Kudüs’ün maruz kaldığı Yahudileştirme operasyonları ve Mescid-i Aksa’ya yapılan günlük saldırılar gibi konuların gündeme getirileceğini ifade etti.

Şarkul Avsat