Lübnan ve Çekya göçmen iadesi için toplanıyor

Çek Cumhuriyeti Başbakanı Anderj Babis ve Lübnan Dışişleri ve Göçmen Bakanı Cibran Basil’in Suriyeli göçmenlerin iadesine yönelik bir çözüm bulmak üzere bir toplantı yapacağı duyuruldu. Açıklama, Basil’in Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Hasan Murad, Lübnan ve Çek delegeleriyle birlikte Çek mevkidaşıyla bir araya geldiği Çekya Cumhuriyeti ziyareti sırasında yapıldı.

Lübnan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, toplantıda Suriyeli göçmenlerin geri dönmesi gibi önemli ve hassas konular ele alındı. Çek Cumhuriyeti Başbakanı, Avrupa’nın Suriye’deki çatışmalara karşı ortak bir tutum oluşturmadığı ve etkili bir yol oynamadığı konusundaki pişmanlığını dile getirdi. Rusya, ABD, Avrupa ve bölgedeki ilgili ülkelerle çözüm bulmaya katkı bulunmaya hazır olduğunu, Suriye hükümetinin de buna dahil olması gerektiğine ikna olduğunu belirtti.

SORUN ÇÖZÜLMEZSE CİDDİ SORUNLAR OLACAK

Basil, Çekya’nın Şam’daki büyükelçiliğini açık tutmaya devam etmesini ve Çek Başbakanı’na göçmenlerin sorununun çözüme ulaşmamasının ciddi sorunlar doğuracağını söyledi. Basil, “Onlar Lübnan’da kalamaz, bu onlar için iyi bir yaşam şartı sağlamaz, bu yüzden başka yerlere bakacaklar ve iş arayışında Avrupa ilk tercihleri olacak.” dedi.

Bakan Basil, Rusya Lübnan’ın bir çözüm planı olduğunu buna Çek Cumhuriyeti’nin de dahil olabileceğini söyledi. Bakan, “Planın kalkınma desteğine ihtiyacı var, ABD ve Avrupa Birliği’ni planın Suriye’de başarılı bir şekilde uygulanırsa, geri dönme imkanı sunan projelerine destek için ikna etmeye çalışıyoruz.” dedi. Başbakanla görüşmesi sonrası Basil, Çek Dışişleri Bakanı Tomas Petricek ve iki ülke heyetleri ile ikili ilişkiler ve bölgedeki durumların konuşulduğu geniş bir toplantı gerçekleştirdi.  Çek Bakanı, Lübnanlı mevkidaşına Prag’ın Suriyeli göçmenlerin ülkelerine güvenli şekilde dönmeleri için tek çözüm olduğunu Çek Cumhuriyeti’nin göçmenlere yıllık 12 milyon dolar verdiğini belirtti.

Bakan, “Lübnan ile siyasi bir çözüme ulaşmaya ve göçmenlerin ülkelerine dönme konusundaki sorununu çözmeye hazırız.” dedi. Ülkesinin, bu krizle başa çıkmada Lübnan’a yardım ettiğine dikkat çeken bakan, göçmenlere sağlık ve eğitim alanında yardım ettiklerini söyledi.

Şarkul Avsat