Suriye, Golan Tepeleri için BM’yi toplantıya çağırdı

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), ABD’nin İsrail’in 1967’de işgal ve 1981’de ilhak ettiği Golan Tepeleri üzerindeki egemenliğini tanımasının ardından Şam’ın talebi üzerine Golan Tepeleri konusunun ele alınacağı bir oturum düzenlenmesini talep etti.

Geçtiğimiz Salı günü Şam, BMGK’dan işgal altındaki Golan’ın durumunun ve BMGK kararlarına göre bir devletin açık bir şekilde ihlal edilmesinin ele alınması için acil toplantı çağrısında bulundu.

ABD GOLAN TEPELERİNİN İSRAİL’İN OLDUĞUNU KABUL ETTİ

Suriye’nin bu talebi ABD Başkanı Donald Trump’ın İsrail’in 1967’de işgal ve 1981’de ilhak ettiği Golan Tepeleri üzerindeki egemenliğini tanıyan bir bildiriyi imzalamasının ardından geldi.

Birleşmiş Milletler Suriye Misyonu, bu ay Fransa’nın yürüttüğü Güvenlik Konseyi Başkanlığı’ndan İsrail’in Golan Tepeleri’nden çekilmesini sağlayan kararları imzalamasını talep etmesinin ardından acil bir toplantı için tarih belirlemesi çağrısında bulundu. Güvenlik Konseyi, Çarşamba günü Suriye ve İsrail arasında konuşlanan BM Barış Gücü UNDOF’un, yeni görevi için düzenlenen toplantıda Golan konusunun görüşülmesine karar vermişti.

Fransa, Güvenlik Konseyi başkanlığını önümüzdeki Pazartesi günü Almanya’ya devretmeden önce Suriye’nin talebini görüşmek üzere bir oturum davetinde bulunabilir.

Filistin İsrail çatışmaları hakkında dün sabah düzenlenen aylık toplantı sırasında, Güvenlik Konseyi üyelerinin bir kısmı, ABD’nin Birleşmiş Milletlerin ‘işgal altındaki bölge’ olarak gördüğü Golan’da konusundaki uluslararası uzlaşmayı bozma kararından duyduğu memnuniyetsizliğini dile getirdi. Bu devletler, Kudüs’ü 2018’de İsrail’in başkenti olarak tanıyan Beyaz Saray’ın ‘De Facto’ politikasını eleştirdi.

Güvenlik Konseyi’nin Fransız Başkanı François Delattre, Washington’un kararını şiddetle kınadı. Delattre, “Uluslararası toplumun Ortadoğu’da kalıcı bir barış için kabul ettiği prensipler seçenek ya da isteklerimize göre aralarından seçebileceğimiz bir liste değil. İsrail’in Golan üzerindeki egemenliğinin tanınması uluslararası hukuka aykırıdır. Konsey bu konuda çok fazla sessiz kalıyor ve bunu anlamak çok zor. Fransa bunu kabul edilemez olarak tanımlıyor” ifadelerini kullandı.

Şarkul Avsat