Suudi Arabistan Leonardo da Vinci’ye ışık tutuyor

Geçmiş ve gelecek, bilgi ve kültür arasındaki kesişim Suudi Arabistan’daki Leonardo da Vinci temalı bir sergide ele alınıyor. Sergide, Leonardo da Vinci ve İsviçreli çağdaş mimar Philippe Rahm’ın eserleri sergileniyor. Kral Abdülaziz Dünya Kültür Merkezi’nde düzenlenen sergi, 14 Nisan’a kadar ziyaretçilere açık olacak.  

Suudi Arabistan’daki Leonardo da Vinci temalı sergi, bizleri 1400 yıllık bir yolculuğa çıkarıyor ve Rahm, Arap İslam âlimlerinin Altın Çağ’daki bilgeliklerinin Leonardo’ya ilham verdiğini ve kendi eserlerine de konu edindiğini söylüyor.

ATEŞ VE SU, GÜNEŞ VE AY

Sergideki eserler, daha önce İtalya’dan hiç çıkarılmayan belgeler ve Leonardo’nun iki karşıt unsur olan ateş ve su ile ilgili eserlerinin incelenmesinden oluşuyor. Bu tema, Rahm’ın güneşi ve ayı teması ile daha da geliştirildi ve gece döngümüze göre birkaç dakikada bir karartılan, özel olarak oluşturulmuş ampullerle donatılmış 240 tekerlek telinden elde edildi.

Hafif ve neşeli bir ses dâhili hoparlörlerden güneş batımına kadar yayılırken, enerji patlamasını belirten yoğun bir gürültü ise güneşin doğuşunu ilan ediyor.

İtalyan şirket 360FX küratörlüğünde 20 metrelik video gösteriminin yapıldığı 30 ekranlı duvar, antik Suudi Arabistan, Rönesans İtalya’sı ve günümüzün kesiştiği üç zamanı anlatıyor.

The National