Yemen’de 30 Husi öldürüldü

Dali vilayeti’nde patlak veren ve çarşamba günü geç saatlere kadar devam eden çatışmalarda Husi liderlerden İbrahim el-Akva da dahil, 30 darbeci milis öldü, 10 milis de yaralandı. Yemen ulusal ordu güçleri, ülkenin kuzey batısındaki Hacca Vilayeti’nin Abes kasabasında milislerin kontrolü altındaki birçok köyü kurtarmak için 28 Mart’ta askeri bir operasyon düzenledi.

Yemen ulusal ordusuna ait internet sitesine göre ordu güçleri, Abes kasabasındaki Beni Kediş, el-Akva ve el-Hadıme köylerini kurtarmayı başardı, Beni Hasan’da el-Beddah çarşısı yakınlarında bir köye kadar ilerleyebildi ve Abes Şafr bölgesine uzanan uluslararası hattı kesti. Patlak veren çatışmalar, Husi milisler arasında ölüm ve yaralanma vakalarına neden olurken, milislere bağlı birçok mekanizma da yıkıldı. Ayrıca ordunun, kasabada ilerlemeye devam ettiği kaydedildi.

Meşruiyeti destekleyen koalisyon güçleri de geçen Çarşamba günü hava saldırılarıyla ulusal orduya destek vererek, Husi milislere ait mevziileri hedef aldı. Saldırıda darbeci Husi milislere bağlı çok sayıda unsur öldü veya yaralandı. Ayrıca milislere ait bazı mürettebatlar da imha edildi.

Öte yandan Ulusal ordu güçleri, ülkenin güneyindeki el-Dali Vilayeti’nde saldırılarını sürdürüyor. Bu çerçevede Maris, Demt ve Kataba cephelerinde darbecilerin can ve mal kayıpları verdiği ifade edilirken, ulusal ordunun da ilerleyişini sürdürdüğü vurgulandı.

Askeri kaynakların Şarku’l Avsat’a belirttiğine göre, ulusal ordu güçlerinin İb’in doğusundaki Cebel-il Ud bölgesinin kontrolünü sağlamasının ardından şiddetli çatışmalar yaşandı. Aynı şekilde Maris bölgesinde de şiddetli çatışmalar patlak verirken, Husi milisler ordu güçlerine topçularla saldırdı. Çatışmalar sırasında milislerin, ağır can ve mal kaybına uğradığı, 70’den fazla milisin öldüğü veya yaralandığı ifade edildi.

Kaynaklar, darbeci milislerin Maris’te stratejik bir dağı kontrol etme amacıyla bölgeye geri döndüğünü, ancak ordu güçleri ve halk direnişi tarafından engellendiğini vurguladı.

Kaynaklara göre ulusal ordu ve direniş güçleri, geçen Çarşamba günü İb Vilayeti’nin doğusundaki Cebel-il Ud’a (İbb ve el-Dali arasında en önemli stratejik noktalardan biri) konuşlanmıştı.

Şarkul Avsat