Cezayir’de protestolar sürüyor

Yaklaşık bir milyon Cezayirli dün Cumhurbaşkanı Abdülaziz Buteflika’nın istifasını talep için başkentin merkezinde toplandı. Bir polis memurunun verdiği bilgilere göre başkent, yaklaşık altı hafta önce başlayan protestolardan bu yana düzenlenen en büyük gösterilere sahne oldu.

Başkent sokaklarındaki kalabalığa göz yaşartıcı gaz ve plastik mermilerle müdahale eden polis, göstericilerin taş atmasının ardından protestoyu dağıttı, eylemcileri darp etti. Protestoların gerçekleştiği alanda yüzlerce çevik kuvvet polisi konuşlandırılırken gösteri helikopterle takip altına alındı. Alanda olmayanlar göstericilere destek verdiklerini göstermek için evlerin balkonlarından sloganlar attı.

“HALK HEPİNİZİN İSTİFA ETMESİNİ İSTİYOR”

Dün protestolara katılan göstericiler, Cezayir Genelkurmay Başkanı Ahmed Gaid Salih’in bir süre önce ülkedeki siyasi krizin aşılması için cumhurbaşkanlığı makamının boşaltılmasını öngören anayasa maddesinin uygulanması çağrısını reddetti. Gözlemcilere göre Gaid Salih’in bu önerisi, rejimin bir aydan daha uzun süredir devam eden protestoları sakinleştirmeye yönelik bir girişim.

Dün başkent sokaklarında düzenlenen gösterilerdeki sloganlar arasında “Halk hepinizin istifa etmesini istiyor” öne çıktı.

Sadece başkentte değil, Cezayir’in birçok şehrinde de halk sokaklardaydı. Cezayir televizyonunun ve sosyal ağların yayınladığı görüntülerde vatandaşların Buteflika’nın, Gaid Salih’in ve Ulusal Kurtuluş Cephesi’nin (FLN) yönetimden çekilmesi için sloganlar attığı görüldü. Protestocuların bir kısmının hedefinde, Buteflika istifa ettiği takdirde cumhurbaşkanlığı görevini devralmak üzere çağrılacak olan rejimdeki ikinci adam, Ulusal Meclis Başkanı Abdülkadir bin Salih vardı. Üzerinde “Git!” yazılı Abdülkadir bin Salih fotoğraflarının bulunduğu pankartlar taşındı.

Cumhurbaşkanı Abdülaziz Buteflika’nın Tunus’taki Arap Birliği Zirvesi’nde ülkeyi temsil etmek üzere Ulusal Meclis Başkanı Abdülkadir bin Salih’i görevlendirmesi ülkede siyasi krize sebep oldu. Uzmanlar, söz konusu adıma ilişkin yaptıkları değerlendirmede Cumhurbaşkanı’nın iktidarını sürdürmeye kararlı olduğunu ve Genelkurmay Başkanı Ahmed Gaid Salih’in cumhurbaşkanlığı makamının boşaltılmasını öngören 102. maddenin uygulanması önerisini reddettiği anlamına geldiğini aktardı.

Dün Cezayir Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamada Tunus’ta düzenlenecek 30. Arap Birliği Zirvesi’nde Cezayir’i Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika’nın yerine Millet Konseyi Başkanı Abdulkadir bin Salih’in temsil edeceği belirtildi. Salih’e Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Ramtan Lamamra’nın eşlik edeceği kaydedildi.

Cezayir Genelkurmay Başkanı Ahmed Gaid Salih, geçen salı günü Anayasa Konseyi Başkanı Tayyip Belaiz’e 102. maddenin uygulanması çağrısında bulunmuştu. Ancak hükümete yakın kaynaklar, Buteflika’ya olan güçlü bağlılığıyla tanınan Belaiz’in Salih’in isteğine cevap vermeyi reddettiğini ve söz konusu talebin ancak Cumhurbaşkanı’ndan gelmesi gerektiğini söylediğini aktardı.

Cumhurbaşkanı Cezayir yasalarına göre genelkurmay başkanını görevden alabiliyor. Silahlı Kuvvetler Komutanı ve Savunma Bakanı olarak da görev yapabiliyor.

Avukat ve hukukçu Bucema Guşeyr konuya dair şu değerlendirmelerde bulundu:

“Genelkurmay Başkanı bu ayın 26’sında yaptığı açıklamada en iyi çözümün anayasanın 102. maddesinin uygulanması olduğunu söyledi. Genelkurmay Başkanı’nın bu görüşünün yasal ve anayasal bir karşılığı yok. Sadece bir görüşten ibaret. Çünkü Genelkurmay Başkanlığı’nın bu önerisi, Anayasa Konseyi’nden ve parlamentodan geçmeli. Bunların ikisi de Buteflika’ya sadakat borcu olan iki kurumdur. Anayasa Konseyi bu hususta inisiyatif almaya cesaret edebilecek mi? Parlamento şu anki haliyle anayasanın 102. maddesinin gerekliliklerini taşıyabilecek durumda mı? Bazılarının anayasanın 102. maddesinin uygulanmasından sonuçları itibariyle endişe duyması normaldir. Ancak bütün bunlar, söz konusu anayasa maddesinin uygulanmasını engellemiyor. Yine de uygulanması için gerekli şartların oluşturulması gerek.”

Şarkul Avsat