El Cerrah, Rusya ve Lübnan’ın ortak açıklamasından memnun değil

Lübnan Enformasyon Bakanı Cemal el-Cerrah, Rusya ve Lübnan tarafından yapılan ortak açıklamada mülteci probleminin çözümüne ilişkin ciddi bir gösterge bulunmadığını ve bunun için üzgün olduğunu belirtti.

Ortak açıklamada, mültecilerin dönüşünün Suriye’nin yeniden inşasına bağlandığı ve “Rejim istese mültecilerin geri dönüşü gayet kolay olurdu” ifadelerini geçtiğini belirten El-Cerrah,  elektrik projesinde objektif bir şekilde ilerleme kaydedildiği ve gelecek hafta yapılacak meclis oturumunda onaylanmasını umduğunu ifade ederek atamalarda tek bir mekanizmanın kullanılması çağrısında bulundu.

“TÜM GÖRÜŞ VE YAKLAŞIMLARI DİNLEME KONUSUNDA İSTEKLİYİZ”

El-Cerrah, Lübnan Güçleri partisi lideri Samir Caca ile görüştükten sonra Lübnan Maruni Patriği Bışara Rai bir araya geldi. Patrik Rai ile yaptığı görüşmenin ardından açıklamalarda bulunan Cerrah “Ülkede reform ve siyasete ilişkin birçok konu gündemde. Bunların yanında mülteciler meselesi de gündemdeki yerini koruyor.  Lübnan’ın çıkarını temel alan ve sonucunda ulusal konularda birlik sağlanabileceği tüm görüş ve yaklaşımları dinleme konusunda istekliyiz” ifadelerini kullandı.

El-Cerrah, açıklamasının devamında, “Elektrik projesi değerlendiriliyor. Önümüzdeki hafta meclis oturumunda bu konunun gündemde olması bekleniyor.  Şu ana kadar tüm meseleler olumlu, objektif ve ciddi bir şekilde tartışıldı. Projenin gelecek meclis oturumunda nihai şeklinin kabul edilmesi ve uzlaşı olması durumunda bakanlar kuruluna sunulması bekleniyor. Bakanlar kurulundan onay çıkarsa somut adımlar atılmaya başlanacak” dedi.

Mülteci meselesi hakkında da konuşan el-Cerrah, “Bu konudaki tavrımız gayet açık. En yakın zamanda mültecilerin ülkelerine geri dönmesini istiyoruz. Bunun için hızlı bir mekanizma oluşturulması gerekiyor ancak Esed rejimi mültecilerin geri dönmesini istemiyor. İstese zorunluk askerlik yapmayanlar hakkında genel af kararı çıkartır, mülteciler için güvenli bölge temin eder ve onları ülkelerine geri çağırırdı. Lübnan’daki çadırlarda yaşadıkları gibi Suriye’deki çadırlarda yaşarlar. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) Lübnan’da mültecilere verdiği yardımların aynısını Suriye’de de verir” dedi.

“KİMSENİN DÖNÜŞÜNE ENGEL OLMUYORUZ”

Suriye rejiminin mültecilerin dönüşünü kolaylaştırmak için takip edeceği zaruri mekanizmalar konusunda Rus tarafı ile müzakere yapılmasını önemine dikkat çeken el-Cerrah, “Belirli mekanizmaları hayata geçirmesi gereken taraf biz değiliz çünkü kimsenin dönüşüne engel olmuyoruz” dedi.

Şarkul Avsat