​Sudan halkı ‘sosyal adalet’ için sokakta

Sudan Meslek Odaları Birliği (SPA), eski Cumhurbaşkanı Cafer Numeyri rejimini deviren 1985 Halk Devrimi vesilesiyle büyük bir yürüyüşe hazırlanırken başkent Hartum ve diğer şehirlerde “Sosyal Adalet” temalı yeni protesto mitingleri çağrısı yaptı.

Öte yandan, gösterilerde gözaltına alınan muhaliflerin aileleri Sudan Emniyet Genel Müdürlüğü önünde toplanarak oturma eylemi yaptı.

Aileler yakınlarının derhal serbest bırakılması ya da yargılanması çağrısında bulunuldu ve o zamana kadar ailelerin yakınlarını ziyaret etmelerine izin verilmesini talep etti.

Şarku’l Avsat muhabirine konuşan oturma eylemi yapan bir kadın, Hartum’daki güvenlik hizmetleri binalarına çocuklar da dahil çok sayıda anne, eş, kız ve çocuğun alıkonulduğunu belirtti.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre OHAL kapsamında eylemcilere, protesto gösterilerine ve grevlerine devam etme izni verilmezken kurulan acil durum mahkemeleri de eylemcilere birkaç haftadan 5 yıla kadar hapis veya para cezası vermeye başladı. Kararların büyük çoğunluğu Temyiz Mahkemeleri’ne gönderildi.

Resmi istatistiklere göre protesto eylemleri sırasında 31 kişi öldü. Muhalefet, güvenlik güçlerinin eylemcilere aşırı güç kullanmasından dolayı meydana gelen ölümlerin ve yaralanmaların sayısının 50’yi aştığını iddia ediyor.

Ayrıca yüzlerce muhalif, parti lideri ve aktivist de güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındı. Bazıları yaklaşık 3 aydır tutuklu bulunuyor.

Yerel bir gazeteye göre yeni Enformasyon Bakanı Hasan İsmail, güvenlik birimlerinin ilerleyen günlerde bazı muhalif liderleri serbest bırakacaklarını duyurdu.

Şarkul Avsat