Araplar, Ukrayna’da 2 milyar dolarlık güneş enerjisi santrali kuruyor

Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE), Arap Yatırım ve Kalkınma İdaresi (AIDA) ve STC Enerji, Ukrayna’da güneş enerjisi santralleri geliştirmek için 2 milyar ABD Doları tutarında bir anlaşma imzaladı.

Ukrayna’da 170 MW’lık güneş enerjisi santrallerinin gelişimi AIDA tarafından asgari 2 milyar dolar desteklenecek. Anlaşma ayrıca, tarım ve kırsal kalkınma sektörlerinde işbirliğinin yanı sıra Ukrayna genelinde işbirlikçi programların geliştirilmesini de ayrıntılı olarak ele alıyor.

Anlaşma, Dubai’deki Ukrayna Ticaret Odası etkinliği sırasında AIDA Başkanı Adil Al Otaiba ve STC Enerji CEO’su Nataliia Tykhonova tarafından imzalandı.

İmza törenine AIDA temsilcileriyle birlikte Ukrayna’nın BAE Büyükelçisi Yuri Polurez ve Ukrayna Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakanlığı Devlet Bakanı Oleksil Perevezentsev de katıldı.

Al Otaiba, “AIDA, bu projeyi Ukrayna Hükümeti ile gerçeğe dönüştürmek için STC ile ortaklaşa geliştirme ve yatırım yapma yolunda ilerliyor. Proje, temiz yeşil enerji üretimine yardımcı olacak. Elektrik maliyetleri, istihdamve kırsal tarımsal kalkınma üzerindeki etkileri ve hem şebeke hem de mikro şebeke dışı güneş enerjisi santralleri için işbirliğine dayalı girişim programları içermektedir. Projenin başarısı için tüm kaynakları ve deneyimlerimizi kullanacağız.” dedi.

Nataliia Tykhonova, yaptığı açıklamada, “Bu mega projesinde AIDA ile el ele olmaktan onur duyuyoruz. Ukrayna’yı şimdi yenilenebilir bir enerji bölgesine dönüştürme yolculuğumuz ile AIDA, eşsiz bir yatırım ve geliştirme uzmanlığı getiriyor. Bu, projenin başarısını sağlamada faydalı olacaktır.” dedi.

Anlaşmaya göre, AIDA ve STC Enerji, enerji projesine olan bağlılıklarını güçlendirmek için kaynaklarını ve diğer ortaklıkları bir araya getirecek.

Proje için finansal danışman ve lider finansman grubu olarak İsviçre Alfa Yönetimi atandı.

WAM