Suudi kadının doğal sabunlarına yoğun ilgi

Otlar, meyveler ve parfümlü doğal yağları işleyen Suudi kadın, birbirinden doğal ve hijyenik sabunlar yaptı. Suudi kadının bu girişimi ise Buraidah’taki zanaat yaratıcılık merkezi tarafından desteklendi.

İngiltere’de ticaret ve pazarlama sertifikası olan Cevahir El Debil, verdiği röportajda, “Çalışmalarım sırasında İngilizlerin pazardan çok fazla sabun almadığını, sağlıksız olduğunu düşündüklerini, neredeyse her evin küçük bir sabun fabrikası bulunduğunu fark ettim. Öğretmenime bu sabunu nasıl hazırlayacağımı sordum ve üniversiteden ücretsiz bir eğitim kursu almamı sağlayarak bana sabun endüstrisinin temellerini öğretmesini istedim. Suudi Arabistan’a döndükten sonra projeme başlamaya karar verdim” dedi.

KİMYASAL BULUNDURAN SABUNLAR ZARARLI

Amacının kimyasal ve koruyucu madde içermeyen doğal sabun üretmek olduğunu vurgulayan Cevahir El Debil, endüstriyel sabunun genellikle doğal yağlardan ve cilt nemlendiricilerinden yoksun olduğunu ve bazı insanların bu nedenle dermatolojik hastalıklara karşı giderek hassaslaştığını söyledi.

Cevahir El Debil, sabunlarında gliserol, esansiyel nemlendirici, zeytinyağı, badem yağı, nar yağı, portakal, limon ve gülü de oldukça fazla kullandığını belirtiyor.

Cevahir El Debil, “Festivaller ve etkinlikler ürünlerimi tanıtmama yardımcı oldu. Kassim bölgesindeki Ulusal Turizm ve Miras Kurumu ve Bölge Sekreterliği ile işbirliği yapan Buraidah’daki El Sanatları Yaratıcılık Merkezi de hem destek oldu hem de mesleğimi sergileyebilmem için bir yer verdi” dedi.

Al Arabiya