Suudi Sanatçılar zaman ve mekânı eserlerinde buluşturdu

Suudi Arabistan’ın Zahran şehrindeki Kral Abdulaziz Dünya Kültür Merkezi’nde (Ithra) düzenlenen Zamakan Sergisi’nde, 11 Suudi Arabistanlı sanatçının zaman ve mekân arasındaki ilişkiyi ele alan eserleri yer yer alıyor. 

Zamakan, Arapça’da zaman ve mekân kelimelerinin bir araya gelmesiyle oluşmuş bir isim.

Zamakan’da yer alan eserler zaman, mekân ve gelecek arasındaki ilişkiye ve aynı zamanda mekân ile zamanın kişiler üzerinde nasıl bir etkiye sahip olduğu konusunda bizlere ışık tutuyor.

Sanatçılar, eserlerinde konum belli ediyorlar ama zaman ve mekânı kendi sanat anlayışları ile yorumluyorlar.  Bazıları doğa, bazıları sayı ve bazılarını da dalganın sesiyle bu zaman-mekân ilişkisini kuruyor.

Ithra İletişim ve Ortaklık Bölümü Başkanı Ashraf Fagih, Zamakan Sergisi’nin müzede yer alan dört sergiden biri olduğunu ve bu serginin çağdaş sanata ve Ithra’nın kuruluş amacına ithaf edildiğini dile getirdi.

Zamakan Sergisi, Vizyon 2030 reformları kapsamında yapılan kültür, eğitim, spor, eğlence, etkinlik ve programları ile Suudi halkının yaşam koşullarını iyileştirme amacıyla yapılan Şarkiye Festivali’nin bir parçası olarak düzenleniyor.

Sergi, 23 Eylül’e kadar ziyaretçilere açık olacak.

Arab News