Abu Dabi’nin 8 bin yıllık tarihi Marawah Adaları’nda

Abu Dabi Kültür ve Turizm Bakanlığı (DCT)’nın uzman ekipleri tarafından yürütülen Marawah Adası’ndaki en son arkeolojik kazılar, Abu Dabi’nin 8 bin yıl öncesine dayanan en eski yerleşik bulgularına ışık tutuyor.

Şubat ve Mart aylarında beş hafta boyunca gerçekleştirilen kazılar, Abu Dabi’nin Neolitik sakinlerinin mimarisi, sanatı ve teknolojisi üzerine çarpıcı yeni kanıtlar ortaya çıkardı.

Marawah, Abu Dabi şehrinin 100 km batısında ve Mirfa limanının ise yaklaşık 25 km kuzeybatısında yer alıyor. Kazma alanı da, adanın güneybatı kesimindeki Ghubba köyünün hemen batısındaki kayalık kireç taşı platosunun üstünde bulunuyor. İlk olarak 1992 yılında adanın arkeolojik bir araştırması sırasında keşfedilen site, yıkılmış Neolitik taş yapı kalıntıları olarak görünen en az yedi höyükten oluşuyor.

Daha önceki arkeolojik kazılar, bölgedeki daha küçük höyüklerden birine odaklanmış ve iyi yapılmış, üç odalı bir taş yapı ve çok sayıda önemli buluntular ortaya çıkarmıştı. Bunlar arasında, Louvre Abu Dhabi’de sergilenen ithal bir seramik vazo ve şu anda Qasr Al Hosn’da sergilenen çakmak taşı ok uçları ve inci istiridye kabuğu düğmeleri yer alıyor. Alınan diğer buluntular arasında çok sayıda sıva damar parçası, kabuk ve taş boncuklar, deniz kabukları, balık kemikleri, ceylan ve kazıklardan gelen memeli kemikleri ve yunuslardan gelen cetacean (balina) kemikleri de var.

BAE’DE BİLİNEN EN ESKİ DEKORATİF SANATI

2017’den bu yana alanda genişletilmiş kazılar yapıldı ve bunlar çok sayıda taş yapının varlığını ortaya çıkaran en büyük höyükler. Bunlar arasında çok sayıda taş ok ucu ile dekore edilmiş ve kaplamasız alçı kabı parçaları bulunuyor. Alçı kabı parçaları, Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) henüz bilinen en eski dekoratif sanatı temsil ediyor.

Alandaki farklı katmanlardan alınan karbon örneklerinin yaklaşık 8 bin ile 6 bin 500 yıllık bir geçmişe ışık tuttuğu gözlemlendi.

WAM