Dubai, Otizm farkındalığı için kampanya başlattı

Dubai Otizm Merkezi, her yıl 2 Nisan’da düzenlenen 12. Dünya Otizm Bilinci Günü’nün bir parçası olarak Otizm Farkındalık Kampanyası’nı başlattı.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO)’ya göre, dünya genelinde 160 çocuktan birinin otizm spektrum bozukluğunun (ASD) olduğu tahmin ediliyor.

2006’dan beri Dubai Otizm Merkezi, Dünya Otizm Bilinci Günü ile birlikte otizmin anlayışını ve kabulünü arttırmak ve dünya çapındaki desteği geliştirmek için her ay otizm dostu eğitim etkinlikleri düzenleniyor.

Merkezin kampanyası, Dubai Kraliyet Prensi ve Dubai Yürütme Konseyi Başkanı Şeyh Hamdan bin Muhammed bin Raşid’in himayesinde gerçekleştirildi. Kampanya, kamu bilincini arttırmayı ve otizmi olan bireylerle ilgili çeşitli zorlukların daha iyi anlaşılmasını ve onlar için ne kadar erken müdahalenin gerekli olduğunu daha iyi anlamayı amaçlıyor.

Bu yılki otizm konusundaki farkındalık dürtüsünün başlatılması üzerine yaptığı açıklamada, Dubai Otizm Merkezi Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Mohammed Al Emadi, “Farkındalık kampanyası, Şeyh Muhammed bin Raşid tarafından başlatılan 2020 Dubai Engellilik Stratejisi ile uyumludur.” dedi.

“Dubai Otizm Merkezi, otizm rehabilitasyon hizmetleri vermeye ve otizmli çocukların ve ailelerinin sorunlarına ilişkin farkındalık yaratmaya sürekli odaklandı. Merkez, yıl boyunca yaptığımız faaliyetlerle insanların yaşamlarında gerçek bir fark yaratıyor” diye de ekledi.

WAM