​Suudi Arabistan’ın önlemleri Yemen Riyali’ni canlandırdı

Suudi Arabistan, Husilere karşı verilen savaş ve İran’ın ülke kaynaklarını kötüye kullanımının ardından değer kaybeden Yemen riyalinin değerinin korunması ve istikrarının sağlanması için Yemen’e verdiği ekonomik destek çabalarını sürdürüyor.

Yemenli bankacılar tarafından Şarku’l Avsat’a yapılan açıklamada, Suudi Merkez Bankası’nın desteklenmesiyle ilgili son tedbirlerin sonucunda Yemen Riyali’nin döviz kurundaki önemli iyileşmeye dikkat çekildi. Dün ABD Doları’nda düşüş kaydedildiği belirtildi.

Bir dolar, 510 ila 550 riyal arasında dalgalanırken riyalin önümüzdeki günlerde toparlanmaya devam etmesi bekleniyor.

Suudi Arabistan, verdiği 2 milyar doların yanı sıra Yemen Merkez Bankası’na da 200 milyon dolar destekte bulundu. Ayrıca Suudi Arabistan, elektrik üretim istasyonları için aylık 60 milyon dolar değerinde petrol ürünleri desteğinde de bulunuyor. Son olarak Yemen para biriminin istikrarını güçlendirmek amacıyla Yemen Merkez Bankası üzerinden maaş transferi yapılması için anlaşmaya varıldı.

Yemen Merkez Bankası yetkilisi Hafez Meyad, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz ve Veliaht Prensi Muhammed bin Selman liderliğinde, Yemen ekonomisine destek için sağlanan yardımlardan dolayı şükranlarını sundu.

Maaş transferi anlaşması, Krallık’ın Yemen ekonomisi ve Merkez Bankası’nı desteklemek için yaptığı çok sayıda anlaşmadan sadece biri. Suudi Arabistan’ın ayrıca gelecek dönemde de Yemen ekonomisini desteklemek amacıyla almayı planladığı farklı önlemler bulunuyor.

Mayed’in Yemen Merkez Bankası’ndaki görevine gelmesiyle birlikte para birimi kademeli olarak iyileşme kaydetti. 1 dolar, Yemen Merkez Bankası’nda 440 riyal olarak sabitlendi. Ancak Husilerin Sana’daki yerel bankalara yönelik ihaleleri, ekonominin bozulmasına ve döviz kurlarında istikrarın sağlanamamasına neden oluyor.

Şarkul Avsat