​Lübnan Akdeniz’de doğal gaz aramaya hazırlanıyor

Lübnan Hükümeti Bakanlar Kurulu toplantısında, Lübnan deniz sahasında yapılacak olan doğal gaz arama faaliyetleri için verilecek olan ikinci ruhsatın son teklif tarihini 31 Ocak 2020 olarak açıkladı.

(Maruni) Özgür Yurtsever Hareketi’nden Enerji ve Su Bakanı Nada al-Bustani, yaptığı açıklamada, Lübnan hükümetinin doğal gaz arama çalışmaları için ikinci lisans vermeyi onayladığını söyledi.

İlk lisans, petrol ve doğalgaz araması yapacak konsorsiyumda yer alan Fransa’nın Total, İtalya’nın ENI ve Rusya’nın Novatek şirketlerine verilmişti.

Lübnan Petrol Sektörü İdaresi ikinci oturumda deniz sahasında arama yapılacak bölgelere dört blok daha eklenmesi tavsiyesinde bulundu. Basın ve Yayın Bakanı Cemal Cerrah, kabine toplantısı sonrasında hükümetin daha önceki üç bloğa ilaveten iki bloğun daha açılmasını önerdiğini açıkladı.

Cerrah toplantının ardından yaptığı açıklamada, çalışma takviminin büyük çoğunluğunun onaylandığını yalnızca bazı basit birkaç maddenin bir sonraki hafta yapılacak olan toplantıya kaldığını açıkladı. Bundan sonra ise elektrik konusunun ele alınacağını bildirdi. Konseyin, yolsuzlukla mücadele taslak ulusal stratejisini incelemek için bakanlık komitesinin kurulmasını onayladığını da belirtti.

Para cezalarıyla ilgili konuyu Başbakan Saad Hariri, (Şii) Emel Hareketi Milletvekili ve Maliye Bakanı Ali Hasan Halil ile mutabık kalarak bir sonraki oturuma daha geniş çaplı konuşmak üzere geri çekti. Cerrah konunun vergi affı meselesi olmadığı sadece para cezalarıyla ilgili bir affı kapsadığını söyledi ve bu konunun daha sonraki bir oturumda görüşüleceğini söyledi.

Hükümet bu hafta başında (Şii) Emel Milletvekili ve Ziraat Bakanı Hasan Lakkis’in Suriye ziyaretini tartışmaktan kaçındı. Kabine öncesinde Bakan’ın Suriye ziyaretinin tartışılıp tartışılmayacağı sorusuna bakan “bitmiş bir olay” diyerek konu etrafında tartışma olmayacağına işaret etti.

Şarkul Avsat