Libya Ulusal Ordusu Trablus’ta ilk hava saldırısına başladı

Libya Ulusal Ordusu, başkent Trablus’un bir banliyösünde, Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne (UMH) bağlı güçlere karşı ilk hava saldırısını düzenledi.

Libya’da Halife Hafter’e bağlı Libya Ulusal Ordusu, geçtiğimiz perşembe günü Fayiz es-Serrac başkanlığındaki Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin (UMH)  merkezi olan Trablus’a saldırı başlatmıştı.

Aynı bağlamda, ABD savaş gemileri, ABD askerlerini başkentin batısındaki Cenzur bölgesinden tahliye etmek amacıyla Trablus sahiline ulaştı.

Libya’nın başkenti Trablus çevresinde General Halife Hafter’e bağlı güçler ile Ulusal Mutabakat Hükümeti birlikleri arasında şiddetli çatışmalar yaşanmasının ardından, ABD Afrika Komutanlığı da (AFRICOM), bir grup ABD askerinin Trablus’ta artan huzursuzluğa cevaben geçici olarak tahliye edildiğini duyurdu.

AFRİCOM, diplomatik misyonlara askeri destek, terörle mücadele, bölge genelinde ortaklığın güçlendirilmesi ve güvenliğin arttırılması konusundaki kararlılığını belirtti.

“ULUSAL DİALOG KONFERANSI GERÇEKLEŞTİRİLECEK”

Birleşmiş Milletler (BM) Libya Özel Temsilcisi Gassan Selame, başkent Trablus’taki askeri operasyonlara rağmen Ulusal Dialog Konferansı’nın gerçekleştirileceğini söyledi.

BM Temsilcisi, “Bu şartlar altında konferansın yapılması zor ama eğer mücbir sebepler bizi ertelemek zorunda bırakmazsa daha önce kararlaştırıldığı vakitte 14-16 Nisan tarihlerinde yapılmasını umuyoruz” ifadelerini kullandı.

MACRON’DAN ARABULUCULUK ÇABALARINA DESTEK

Öte yandan, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Pazartesi günü BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’i aradı.

Macron, mevcut krize siyasi bir çözüm bulmanın önemini vurgulayarak, BM’nin Libya’daki arabuluculuk çabalarına verdiği desteği yineledi.

RUSYA VE MISIR’DAN LİBYA YORUMU

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Mısırlı mevkidaşı Samih Şükri ile görüşmelerinin ardından başkent Kahire’de düzenlenen basın toplantısında, “Biz de Mısırlılar gibi Libyalıların kendi geleceklerini kendilerinin belirlemesi gerektiğine inanıyoruz. Dışarıdan dayatıldığı gibi yapay tarih aralıklarına sıkıştırılmadan, iradeleri dışında başka bir güç tarafından da yönlendirilmeden kapsayıcı bir diyaloğa başlamaları gerektiğini söylüyoruz” dedi.

Mısır Dışişleri Bakanı ise, son yıllarda terörün özellikle güneyde nüfuz etmesiyle ilgili Libya’daki durumun endişe verici olduğunu söyleyerek, Mısır’ın Libya ordusu ve devlet kurumlarının birleşmesini desteklediğini vurguladı.

BMGK’DAN ÇAĞRI

Hafter’in lideri olduğu Ulusal Libya Ordusu’nun Trablus’a ilerlediği haberleri gelirken, dün kapalı oturumda toplanan BM Güvenlik Konseyi (BMGK) Libya’daki tüm güçlere askeri eylemleri durdurma ve diyalog kurma çağrısı yapmıştı.

Şarkul Avsat