Arap Parlamentosu, Suudi Arabistan ve BAE’nin Yemen’e vereceği 200 milyon dolar için övgüde bulundu

Arap Parlamentosu Başkanı Dr. Mishaal bin Fahm Al-Salami, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Suudi Arabistan’ın Yemen için Birleşmiş Milletler (BM) örgütleriyle işbirliği içinde koordine edilmiş acil insani yardım kampanyası için 200 milyon ABD Dolar tahsis etmesine övgüde bulundu.

Arap Parlamentosu Başkanı, bu yardımın, Arap Koalisyonu ülkelerinin, Yemen halkının zor şartlarda ayakta durmaları ve Suudi Arabistan’ın önderliğinde Yemen’in meşruiyetini destekleme konusundaki istekliliğini yansıttığını vurguladı.

Ayrıca BAE ve Suudi Arabistan’ın son dört yılda özellikle insani yardım sektöründe 18 milyar doların üzerine çıkmış olan Yemenli’lere verdiği sürekli desteğe övgüde bulundu.

Dr. Al-Salami, Yemen halkının kontrol altındaki bölgelerdeki korkunç insani durumundan dolayı Houthi isyancılarını suçladı ve uluslararası toplumu, Yemen’e yardım etme sırasında yardımları yağmalayan isyancıları kınamaya çağırdı.

Başbakan, Houthi isyancılarının uluslararası insancıl hukuka uygun davranması ve Yemenli sivillere yardım erişimini engellememesi gerektiğini vurguladı.

WAM