İsrail’de hem Netanyahu hem de Gantz zaferini ilan etti

İsrail’de yapılan erken genel seçimlerin ilk sonuçlarına göre Binyamin Netanyahu liderliğindeki Likud Partisi ve Benny Gantz liderliğindeki Mavi-Beyaz İttifakı başa baş gidiyor. Gelen ilk sonuçların  ardından hem Netanyahu ve hem de rakibi Gantz seçimleri kazandıklarını ilan etti.

Sonuçlara göre, Netanyahu’nun partisi Likud, bir sandalye farkla Benny Gantz’ın partisi Mavi-Beyaz’ı geride bıraktı.  Netanyahu seçmenlerine kendilerini zafere taşıdıkları için teşekkür etti. Netanyahu eşine dönerek “Bu büyük bir zafer gecesi” dedi.

İKİ LİDER ERKENDEN ZAFER İLAN ETTİ

Benny Gantz ise seçim sonuçları az bir farkla kendi lehine yükseldiği sırada televizyon karşısına geçerek tarihi bir güne şahitlik ettiklerini ifade ederek, “Netanyahu’ya ülkeye yaptıkları hizmetlerinden dolayı teşekkür ederiz” şeklinde konuştu.

Gantz konuşmasında, seçim öncesi Başbakanın belki de “Mavi- Beyaz”, “Likud” tan fazla oy alacak uyarılarına atıfta bulunarak  “Netanyahu’nun dediği gibi en çok oy alan partinin hükümeti kurması gerekiyor” dedi.

Hem Netanhyahu hem de Gantz, zaferini ilan etse de liderlerin ortaya çıkan henüz resmi olmayan sonuçlarla zaferini ilan etmeleri için çok erken.

Şarkul Avsat