‘Kandake’ Sudan gösterilerinin sembolü oldu

Sosyal medya platformlarında 2 gündür Sudanlı bir kadının video ve fotoğrafları yaygınlaştı. Hartum’daki protestoları yönetiyormuş gibi görünen kadın gösterilerin sembolü haline geldi.

Kadının, Sudan’ın başkenti Hartum’da Devlet Başkanı Ömer el- Beşir’e karşı çıkan protestolarda özgürlük talep eden sloganlar attığı bir video Twitter’da yüzbinlerce kez paylaşıldı.

Söz konusu kadın, Sudan’daki Nubia Kraliçelerine verilen ‘Kandake’ ile özdeşleştirildi. Ayrıca protestolara katılan kadınlara işarette bulunarak defalarca hepiniz Sevgili Kandakesiniz sloganları attı.

Kadının geleneksel Sudan kıyafeti giyinmesi de oldukça dikkat çekiciydi. Sosyal medyada yapılan paylaşımlarla Sudan’daki özgürlük taleplerinin sembolüne dönüştü.

Sudanlı kadının fotoğraflarını çekerek sosyal medyada yayınlayan Lana Harun isimli eylemci, CNN International’a yaptığı açıklamada, “Onu gördüğümde yanına koşup, 3-4 fotoğrafını çektim. Herkese umut ve olumlu enerji vermeye çalışıyordu ve yaptı da, tüm Sudanlı kadınları temsil ediyor. Tüm kadınlara oturma eylemine katılmaları için ilham verdi. Sudanlı kadınların hikayelerini anlatıyordu, mükemmeldi” ifadelerini kullandı.

Ahmed Avd isimli bir protestocu ise CNN INT’e yaptığı açıklamada, “Halkı rejimi devirmeye teşvik ediyordu. Devrim çağrısı yapıyordu” ifadelerini kullandı.

Kandake’nin Sudan’da geleneksel olarak gelinlerin kullandığı büyük altın küpeleri tercih ettiğine işaret eden Hindi Mekki, Şarku’l Avsat’ın ulaştığı sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamasında, “Kıyafeti 1960’lar, 70’ler ve 80’lerde askeri diktatörlere karşı gerçekleştirdikleri gösteriler ve yürüyüşlerde bu kıyafeti tercih eden annelerimiz ve anneannelerimizi hatırlatıyor” dedi.

Ömer el-Beşir üzerindeki baskı son dönemlerde artış gösterdi. Geçtiğimiz Aralık ayında patlak veren protestolar ile Beşir 30 yıllık görev hayatının en büyük zorluğu ile karşı karşıya kaldı.

Şarkul Avsat