Suudi genç nesli tükenmekte olan hayvanların sesi oldu

Suudi genç Aram Alrayes, Krallık’taki hayvan istismarı hakkında attığı tweetten sonra yeni Twitter hesabının yüzlerce takipçi çekmesini beklemiyordu. Ancak toplumundaki hassasiyetin düşük olduğunu fark eden hayvan hakları aktivisti, sosyal medya üzerinden bu eksikliğin giderilebileceğini düşünüyor. 

“Bir milletin büyüklüğü ve ahlaki gelişimi, hayvanlarına yaptıkları muamele ile belirlenebilir” sözünü söyleyerek Gandi’ye atıfta bulunan Aram, Twitter hesabı üzerinden kendisini, hayvan hakları konusunda insanları bilinçlendirmeye adadı.

Aram, insanların hayvan hakları konusunda Suudi yasalarını çiğneyenlerin görülebildiği Twitter ve Instagram gibi platformlar seçti. Ayrıca, yabani hayvanların beslenmesinin bir trend haline gelmesinin ana nedeni para olduğunu ifade etti.

SUUDİ ARABİSTAN’DA HAYVANLARA UYGULANMASI YASAK OLAN KURALLAR

Geçtiğimiz Temmuz ayında, Krallık, kuyruk kesme, kulak kesme, tüm hayvanların pençelerini sökmek, devokalizasyon (ses tellerinin kesilerek bölgedeki anatomo-fizyolojik fonksiyon kompozisyonunun bozulmasıyla hayvanın çıkardığı sesin ton ve gücünün belirli oranda azaltılması), boynuz kesme ve kimyasal hadım gibi hayvanlara zararlı görülen uygulamaları yasakladı. Suudi Arabistan ayrıca hayvanların renklendirilmesi ve boyanması, insan kozmetiğinin hayvanlara enjekte edilmesi gibi uygulamaları da yasaklıyor.

Arab News