​BAE Enerji Bakanı: Piyasanın ihtiyacı olan petrolü üretiyoruz

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Enerji Bakanı Suhail Al-Mazra, BAE’nin OPEC tarafından onaylanan petrol üretimini azaltma oranına en çok bağlı olan ülkelerden biri olduğunu ifade ederek, ülkenin piyasa dengesini sağlamak amacıyla belirlenen 3.072 milyon varilden daha düşük olarak Mart ayında 3 bin 43 milyon varil üretim yaptığını belirtti.

Al-Mazra, BAE’nin günde 3,5 milyon varile kadar petrol üretme gücüne sahip olduğunu işaret ederek, OPEC içindeki ve dışındaki üreticilerle pazarın ihtiyaçlarına göre koordinasyonu sağlamak amacıyla fazla üretim yapmadıklarını söyledi. Al-Mazra, “Kapasitemizin olması bunu üreteceğimiz anlamına gelmiyor. Pazarın ihtiyacı olan petrolü üretiyoruz ve istenilen dengeyi sağlıyoruz. BAE petrol ithal eden ülkelere kullanım amacıyla petrol satmaya olan bağlılığını korumaya devam ediyor. Pazarı etkilemek için depolama yapmıyor” diyerek, pazar dengesinin sağlanması için daha fazla zamana ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Al- Mazra, üretimi düşürme kararı ile ilgili bakanlar komitesinin ülkelerin üretimi azaltma kararına ne ölçüde bağlı olduklarını ve pazarı incelemek için önümüzdeki Mayıs ayında Suudi Arabistan’da toplantı yapacaklarını söyledi. Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) resmi ajansı WAM’ın haberine göre, Bakan Al- Mazra, Mart ayındaki üretimi azaltma taahhüt sonuçlarının Şubat ayına kıyasla daha iyi olduğunu belirterek, zamanla istenilen seviyeye ulaşacaklarını kaydetti.

Enerji Bakanı, Rusya ve Irak’ın Mart ayındaki üretimi azaltma kararına olan bağlılığını güçlendirmeleri gerektiğini belirterek, OPEC ve Rusya’nın da dâhil olduğu bir grup dış üreticinin, arzları azaltarak petrol pazarlarında büyük ölçüde denge sağlamayı kabul ettiğini kaydetti. Bakan, bunların üretici ve tüketicilerin yararına olduğunu söyledi.

BAE-SUUDİ ARABİSTAN ORTAKLIĞI VURGUSU

Abu Dabi’de dün düzenlenen Bloomberg Zirvesi’nin oturum aralarında Şarku’l Avsat’a açıklamada bulunan Al- Mazra, petrokimya da dâhil olmak üzere çeşitli sektörlerde BAE ile Suudi Arabistan arasındaki ortak yatırım projelerinin olduğunu söyledi.

Zirvede, yatırımcıların piyasalardaki dalgalanma durumlarında karşılaştıkları önemli fırsat ve risklerin yanı sıra Ortadoğu’daki farklı sektörlerdeki yatırımlarda çeşitlilik, bölgesel ve küresel sorunlar, petrol sektörünün bir sonraki aşaması, dijital dünyadaki yatırım fırsatları, yapay zekâ teknikleri ve siber güvenlik konuları ele alındı.

Abu Dabi Global Market (ADGM) Yönetim Kurulu Başkanı ve Devlet Bakanın Ahmed es-Sayiğ zirve sırasında yaptığı açıklamada, “Abu Dabi’deki petrol ve gaz sektörü yabancı yatırımlar için en cazip sektörlerden biri. Geçtiğimiz iki yıl boyunca kara ve deniz imtiyazlarıyla 21 milyar dolardan fazla para çekmeyi ve tüm hidrokarbon değer zincirine doğrudan yatırım yapmayı başardı” diye konuştu.

Es-Sayiğ, geçtiğimiz yıl BAE’nin toplam doğrudan yabancı yatırımların yüzde 22’sini Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesinden gelen doğrudan yabancı yatırımcıların oluşturduğunu ve bunun da 15 milyar dolar değerinde olduğunu belirtti.

4 ANA TEMA VURGUSU

Es-Sayiğ, hükümetin geçen yıl kalkınma programı Gaden 21’i başlatmasından sonra 2019 yılının Abu Dabi için umut verici olduğunu, gelecek üç yıl boyunca, Gaden 21 programı kapsamında, 4 ana tema üzerinden 13.6 milyar dolarlık yatırımın iş, toplum, hayat tarzı ve yenilik alanlarında yapılacağını ifade etti.

Bu yıl yüzde 80’i başlatılacak olan girişimlerin yüzde 100 geliştirildiğini söyleyen es-Sayiğ, Gaden 21’in 4 eksen içindeki yeni önceliklerin genişletilmesine izin veren dinamik bir girişim olması için tasarlandığını belirtti.

Es-Sayiğ, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, “Bloomberg Yatırım Zirvesi, iş dünyasının dünyadaki son gelişmeler hakkında bilgi edinmeyi sağlayan bir platform. Bu şekilde riskleri azaltabilir ve gerçekçi çözümler bulabiliriz. Geleceğe fırsatlar ve olasılıklarla bakacağız” dedi.

Şarkul Avsat