​Sudan ordusu Beşir’i görevden aldı

Sudan Savunma Bakanı Orgeneral Avad Muhammed Ahmed bin Avf, Ömer el-Beşir’in azledildiğini ve gözaltına alınarak güvenli bir yerde tutulduğunu açıkladı.

Anayasa’nın askıya alındığını, Başbakanlık, Meclis ve eyalet yönetimlerinin de feshedildiğini bildiren Savunma Bakanı, 2 yıl ülkeyi yönetmek üzere geçici askeri konsey oluşturulacağını ve bu geçiş döneminin ardından özgür ve adil seçimlere gidileceğini belirtti.

Savunma Bakanı, 3 ay boyunca olağanüstü hal (OHAL) ve 1 aylığına  22:00 – 04:00 arası sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini duyurdu.

Güvenlik Teşkilatı’nın bir süredir yanlış yönetim ve yolsuzlukları takip ettiğini söyleyen Bakan, Sudan’ın kötü yönetildiğini vurgulayarak, protestolardaki can kaybı nedeniyle de özür diledi.

Savunma Bakanı, siyasi mahkumları serbest bırakıp, barışçıl demokratik geçiş için bir iklim yaratacağını da duyurdu.

Geçici Askeri Konsey Başkanı’nın ismini açıklamayan Savunma Bakanı, gün içerisinde bunu bildirme sözü verdi.

Muhalefet: Saray darbesini reddediyoruz

Muhalefet ise, Savunma Bakanı’nın açıklamalarını reddetti.

Sudan Meslek Odaları Birliği’nin bir bileşeni olan Merkezi Doktorlar Komitesi, “Devrim devam ediyor” dedi.

Sudanlı protestocular da, ‘Özgürlük ve Değişim Bildirgesi’nde’ belirtilen, 4 ay boyunca sivil bir geçiş hükümetinin kurulması, ülkede kötüleşen duruma son verilmesi, kalıcı bir anayasa hazırlanması ile özgür ve adil demokratik seçimler yapılması gibi talepleri yerine getirilinceye kadar oturma eylemlerine devam ettiklerini dile getirdi.

Şarkul Avsat