​Suudi Aramco’dan 12 milyar dolarlık tahvil ihracı

Suudi Arabistan petrol şirketi Saudi Aramco dün, tahvil ihracının miktarını 12 milyar dolar olarak belirlendiğini açıkladı.

Bu teklif, Suudi Aramco’ya özel Dünya Orta Vadeli Tahvil Programı ile 5 öncelikli ve teminatsız ödemeyi içeriyor. Bu 5 ödeme; 2022 yılında yüzde 2.750 getiri sağlayacak 1 milyar dolarlık öncelikli tahviller, 2024’te yüzde 2.875 getiri sağlayacak 2 milyar dolarlık öncelikli tahviller, 2029’da yüzde 3.5 getiri sağlayacak 3 milyar dolarlık öncelikli tahviller, 2039’da yüzde 4.250 getiri sağlayacak 3 milyar dolarlık öncelikli tahviller ve 2049’da yüzde 4.375 getiri sağlayacak 3 milyar dolarlık öncelikli tahviller olarak belirlendi.

Teklifin, normal tamamlama koşullarına tabi olması halinde 16 Nisan 2019 tarihinde sonuçlanması bekleniyor. Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgiye göre tahviller, Londra Menkul Kıymetler Borsası tarafından düzenlenen işlemlerde alım satım için kabul edilecek ve İngiltere Kotasyon Kurumu’nun (UKLA) resmi listesinde yer alacak.

Suudi Aramco tarafından yapılan açıklamada, bu duyurunun, satış teklifi veya herhangi bir menkul kıymet alımını teşvik etmek için olmadığı belirtildi. Ayrıca böyle bir teklifin verildiği herhangi bir devlet, eyalet veya bölgede hiçbir şekilde menkul kıymet alım satımı yapılmayacağı kaydedildi.

Açıklamada tahvillerin, 1933 tarihli ABD Menkul Kıymetler Yasası ve değişiklikleri uyarınca tescil edilmemiş ve tescil edilmeyecek olup, kayıt şartlarından muaf tutulmaksızın veya muafiyet başvurusu yapılmaksızın ABD’de veya ABD vatandaşlarına sunulmayacak veya satılmayacağı aktarıldı.

Bu duyurunun İngiltere’de halka sunulan herhangi bir menkul kıymet teklifi olarak kabul edilmeyeceğinin altı çizilen açıklamada, ilanın yalnızca aşağıdakilere dağıtılabileceği veya yönlendirileceğine işaret edildi. Bu kişi veya kuruluşlar ise şöyle;

(1) İngiltere dışındaki kişiler,

(2) 2000 yılı tarihli Finansal Hizmetler ve Piyasalar Yasası’nın 19’uncu maddesinin 5’inci fıkrasına göre göre profesyonel yatırımcı kategorisindeki kişiler,

(3) Aynı yasanın 49’uncu maddesinin 2’inci fıkrası a,b,c ve d bendleri uyarınca bu teklif için kendileriyle iletişim kurmasına izin verilen, varlıklı kurum veya kişiler,

(4) Sistematik olarak bu duyuruyu bildirme veya bildirimde bulunmalarına izin verilen diğer kişiler

Şarkul Avsat