Birleşik Arap Emirlikleri’nin Mars’a yolculuğunu National Geographic’den izleyeceğiz

National Geographic, Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) uzay seyahatini belgelemek için Muhammed Bin Raşid Space Center (MBRSC) ile dört yıllık bir anlaşma imzaladı. Dünyaca ünlü belgesel programı, BAE’nin 2020’de başlayacak olan Mars yolculuğunu tüm yönleriyle insanlığa aktaracak.  

National Geographic dört bölümden oluşan bu belgesel dizisinde, BAE’nin uzay endüstrisinin neden ve nasıl kurulduğunu ve bugün dünyanın karşı karşıya olduğu çevresel zorluklarla mücadelede nasıl daha büyük bir rol oynadığını gösterecek.

Dizi, ayrıca uzaydan toplanan verilere ve gelişmiş araştırmalara dayanarak gezegenimizin ötesindeki yaşamın olabilirliğini de inceleyecek.

Belgesel ilk olarak, 29 Ekim 2018’de, Japonya’nın Tanegashima Uzay Merkezi’nden fırlatılan ve MBRSC’de tamamen yerli olarak inşa edilmiş BAE’nin ilk dünya gözlem uydusu KhalifaSat’ın gelişimi ve piyasaya girme sürecini içerecek.

Bu dizide aynı zamanda BAE’nin şimdiye kadarki en cesur projelerine, özellikle de Mars’a ilişkin projelere yönelik gelişmeleri de içerecek ve Emirates Mars Misyonu’na (EMM) odaklanacak. 2020’de fırlatılacak ve 2021 yılına kadar kızıl gezegene varacak olan Hope Probe’nin, Mars’a ilk görevi olacak.

Gulf Business