Birleşik Arap Emirlikleri’nin uzay çalışmalarına uluslararası ödül

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Uzay Ajansı, küresel ortaklık ve sürdürülebilir kalkınma çabaları için 2019 WSIS Ödülü kazandı.

WSIS 2019 Ödülleri şu anda Cenevre’de yürütülmekte olan Dünya Bilgi Toplumu Zirvesi’nin bir parçasıdır. 2012’den bu yana, WSIS Ödülleri, dünyanın dört bir yanından gelen kuruluşlar ve kuruluşlar tarafından toplum olarak sosyo-ekonomik ilerlemenin hızlandırılmasına odaklanan çabaların farkındadır.

Telekomünikasyon Düzenleme Kurumu (TRA) başkanlığındaki bir BAE heyeti WSIS’e katılıyor. Heyette, İçişleri Bakanlığı, İnsan Kaynakları ve Sorumluluk Bakanlığı, Zayed Kararlı Kişiler Yüksek Örgütü, Akıllı Dubai Ofisi, Dijital Ajman, BAE Uzay Ajansı ve Nükleer Düzenleme Federal Otoritesi’nden temsilciler yer alıyor.

Uluslararası Telekomünikasyon Birliği, daha önce 9 Nisan’da WSIS’te tanınan 18 kazananla birlikte, WSIS Ödüllerinin ilk 90 Şampiyonunu açıkladı. Ödüller hükümetler, özel sektör aktörleri, sivil toplum üyeleri ve tüm paydaşlar arasındaki ortaklıklar tarafından başarılı girişimleri belirleyen 18 kategori içeriyor.

BAE tarafından sunulan projelerden beşi, WSIS Ödüllerinin son aşamasına geldi. BAE Uzay Ajansı, Uluslararası ve Bölgesel İşbirliği için WSIS Eylem Hattına ev sahipliği yaparak ortaklık ve sürdürülebilir kalkınmadaki küresel çabalar konusundaki projesini gerçekleştirdi.

Birleşik Arap Emirlikleri’nin uluslararası ve bölgesel alan işbirliği çabaları, ülkenin son 10 yılda uzay alanında uluslararası tanınırlık kazanmasına yardımcı oldu.

Politika meselelerinin ve başkanlık konferanslarının ve toplantılarının yönlendirilmesinin ötesine geçen BAE, potansiyel ve öncü uzay sektörü idareleri ile başarılı ortaklıklar aracılığıyla yüksek ulusal bina kapasitesi alanı programları geliştirmiştir.

BAE ayrıca, Birleşmiş Milletler Uzay İşleri Ofisi gibi uluslararası uzmanlaşmış uzay kuruluşlarının uluslararası alan kapasitesi oluşturma çabalarına da yardımcı oldu ve kısa bir süre içinde, 25’in üzerinde küresel üyesi, uluslararası ve ve bölgesel kapasite geliştirme girişimlerinin oluşturulması için başarıyla ortaklık kurdu.

Sunulan diğer dört proje arasında kapasite geliştirme kategorisi için TRA Yenilik Kampı; E-Devlet kategorisinde İçişleri Bakanlığı tarafından önerilen Mobil Polis Karakolu Projesi; E-İşe Alım başvuruları kategorisinde İnsan Kaynakları ve Emisyon Bakanlığı tarafından sunulan E-İşe Alım Projesi ve Federal Nükleer Düzenleme Kurumu tarafından sunulan E-Çevre uygulamaları kategorisi için E-Lisanslama programı yer almaktadır.

WSIS, Bilgi ve İletişim Teknolojisi (BİT) ve dijital içerikle ilgili tüm konularda çabaların dünya çapında koordine edildiği üst düzey bir uluslararası platformdur. Forum’un oynadığı rol, şeffaf, iyi tanımlanmış bir küresel sektör vizyonunu şekillendirmek için ortak bir zemin oluşturmakta çok önemlidir. Zirve 12 Nisan’a kadar devam edecek.

WAM