Ürdün’deki yedi okula 700 kitap

Kalimat Çocukların Güçlendirilmesi Vakfı (KF), Ürdün’deki yedi okula, dünya genelindeki imtiyazlı topluluklardaki çocuklara ve halk ve okul kütüphanelerine kitap sağlayan “Kütüphane Sözü” girişiminin bir parçası olarak Arapça 700 kitap bağışladı.

KF, Şarja Medya Konseyi (SMC) tarafından sağlanan 500 kitabı, SMC Başkanı Şeyh Sultan Bin Ahmed Al Qasimi ve Uluslararası Yayıncılar Birliği (IPA) Başkan Yardımcısı ve KF Başkanı ve Başkan Yardımcısı Şeyh Bodour Şeyh Sultan Al Qasimi beş okula bağışladı.

KF ayrıca başkent Amman ve Ölü Deniz bölgesindeki iki okula 200 kitap dağıttı. Kitaplar, öğrencilerin yaşlarına ve eğitim seviyelerine göre ihtiyaçlarına göre seçildi.

Al Baqaa Mülteci Kampında Al Sawaed Yetim Okulu ve Ölü Deniz (Swaima Karışık Okul-Ölü Deniz) ziyaretine Genel Sekreter Sharjah Medya Konseyi Hassan Yacoub Al Mansouri, Ürdün Al Shunna Bölgesi’ndeki Eğitim Direktörü Dr. Khalaf Al Hashoush, Ürdün Uluslararası Yardımlaşma ve Kalkınma Örgütü Direktörü Aidy Arginal, Ürdün Uluslararası Yardımlaşma ve Kalkınma Örgütü Kamp Müdürü Siraj Al-Hamoud ve Kalimat Çocukların Güçlendirilmesi Vakfı Müdürü Amna Al Mazmi isimleri okulları ziyaret eden heyeti oluşturmaktadır.

Şeyh Sultan, komşu ülkelerde Şarja tarafından gerçekleştirilen kültürel çabaların, özellikle genç nesiller çatışmalara ve zorlu yaşam koşullarına hapsolmuş ya da kitaplara hiç erişememiş olan topluluğun tüm üyelerine bilgi kaynakları sağlamada Majesteleri Yüksek Konsey Üyesi ve Şarja Hükümdarı Şeyh Dr. Sultan bin Muhammed El Qasimi vizyonuyla uyumlu olduğunu vurguladı.

Şeyha Bodour, Şarja Medya Konseyi’nin ve özel ve kamu sektörlerinden diğer kuruluşların desteğini “Kütüphane Sözü” girişimi için övdü. “Yerinden edilmiş Arap aileleri, özellikle çocuklar, zorlu yaşam koşullarına ve hak etmedikleri güvensizliğe maruz kalıyor. Eğitim ve diğer bilgi oluşturma kaynaklarına erişimin eksikliği büyük bir endişe kaynağıdır. Şarja için, bunlar temel taş olarak kabul ediliyor. Kültürlerini ve bizi ilgilendiren hususları bilen bir gelecek nesil yetiştirmeliyiz.” dedi.

“Kütüphane Sözü” girişiminin yararlanıcı okulları arasında Amman Maria Coptic Okulu, Amman Um Zwaitienyeh Okulu, Ölü Deniz Al Sawaed Yetim Okulu-Al Baqaa Mülteci Kampı ve Swaima Karışık Okulu, Ölü Deniz Al-Shuna Al Janubeyeh Karışık İlköğretim Okulu, Ölü Deniz Al Khansaa Karışık İlköğretim Okulu ve Ölü Deniz Hai Al Sarahdeh Karışık İlköğretim Okulu bulunmaktadır.

KF, Sharjah Uluslararası Kitap Fuarı 2017’nin 36. baskısına katıldığı sırada “Kütüphane Sözü” girişimini başlattı. Şarja Medya Konseyi, Şarja Kitap Otoritesi, Şarja İslam Bankası, Şarja Kadınlar Kulübü, Sınırsız Bilgi, “1001 Kitaplar” inisiyatifi, Birleşik Arap Emirlikleri için Kitaplar Kurulu gibi Şarja Medya Konseyi, Şarja Kitap Otoritesi, Şarja İslam Bankası, Şarja Kadınlar Kulübü gibi bazı önde gelen hükümet ve özel kuruluşlar tarafından destek aldı.

WAM