Daniel Kennefick kaleme aldı: Şüphenin gölgesi yok

Yazar Daniel Kennefick, No Shadow of Doubt kitabında keşif bilimcilerin deneyi muzaffer bir başarı haline getirmek için savaş, kötü hava koşulları ve donanım sorunlarının üstesinden nasıl geldiğini kesin cevaplarıyla veriyor.

1919’da İngiliz bilim İnsanları, yüzyılın en ünlü bilimsel deneyi olan Albert Einstein’ın devrim niteliğindeki yeni genel görelilik teorisini test etmek için Brezilya ve Afrika’ya olağanüstü keşifler yaptı.

EINSTEIN’IN TEORİSİ KANITLANDI

Sonuç, yeni bir dönemde kendini gösterdi ve Einstein’ı, ışık doğrultusu yolunun yerçekimi tarafından büküleceği konusundaki çarpıcı öngörüsünü doğrulayarak dünya çapında bir ünlü yaptı.

Günümüzde Einstein’ın teorisi bilimsel bir gerçeklik olarak kabul ediliyor. Yine de, 29 Mayıs 1919’da yıldız ışığının yerçekimi sapmasını ölçerek “ışığı tartma” çabası, güneş tutulması efsane ve şüphecilikle gölgelendi.

Arthur Eddington ve Frank Dyson iddia ettikleri sonuçlara ulaşmış olabilirler mi? Pasifist olan Eddington, Alman savaş karşıtı bir kampanyanın teorisini doğrulayarak korkunç bir savaştan sonra barışı teşvik etmek için kanıtlar ile oynadı mı? Tüm soruların cevabı bu kitapta.

Arab News