Mısır’daki Firavunlar Köyü, 35. yılını gösterilerle kutluyor

Gize’deki Firavun Köyü kuruluşunun 35. yıldönümü, 20 yabancı ve Arap devletin katılımıyla düzenlenen sanatsal ve kültürel etkinliklerle kutlanıyor. Ülkeler etkinliklere kendine özgü folklor, dans, yemek, kıyafet, müzik ve özgün süslemelerle katıldı.

Firavunlar Köyü Halkla İlişkiler Müdürü Randa eş-Şeyh, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, “Farklı kültürlerin kutlamaları, köy yönetiminin her yıl yapmak istediği bir gelenektir. Bu yıl, diğer yıllara kıyasla katılımcı ülkelerin sayısı arttı” dedi.

BİRÇOK ÜLKEDEN ZİYARETÇİ GELDİ

Yıllık kutlamalar kültürleri bir araya getirmeyi, hoşgörü değerlerini korumayı ve dünyadaki göz kamaştırıcı medeniyeti temsil eden Firavun Köyü atmosferinde eski uygarlıklardaki köklü kültürel benzerlikleri ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır.

Bu yılki gösterilere Tunus, Filistin, Vietnam, Libya, Pakistan, Sri Lanka, Bolivya, Kazakistan, Nepal, Macaristan, Yemen, Fildişi Sahili, Peru, Hindistan, Malezya, Somali, Japonya, Güney Kore ve Çin’den çok sayıda kişi katıldı.

Çin ve Güney Kore, dünyanın en sevilen gıda ülkelerinden biri olan Peru’nun da yaptığı gibi, popüler yiyeceklerini etkinlikte katılımcılara sundu. Kahire’deki Peru Büyükelçiliği Kültürel İşler Yetkilisi Georges Yakub, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, “Peru’daki kültürel çeşitlilik Çin, Türkiye ve İspanya gibi diğer ülkeden aldığı yiyeceklerden kaynaklanıyor” ifadelerini kullandı.

Hindistanlı katılımcılar ise eski Hint medeniyetini yansıtan çeşitli meşhur dansları ile etkinliğe katıldı. Tunus ise nakışlı geleneksel kıyafetler ve ülkenin mimarı tarzını vurgulayan sunumlarla katıldı. Bolivya geleneksel Bolivya kıyafeti giyen onlarca gelinliği gösterime sunarken, Filistin ise yıllar süren işgale direnen mirasını katılımcıların beğenisine sundu.

Japonlar, kâğıt katlama sanatı olan origami ile kutlamalara katıldı. Japon kültürel misyon üyesi Kao Aktia, Japonya’daki en popüler çocuk oyuncaklarından biri olan origaminin sihirli bir etkisi olduğunu söylüyor.

KÖYÜN İNŞAATI 10 YILDA YAPILDI

1974 yılında kurulan Firavunlar Köyü, Firavunlar zamanındaki yaşamı temsil eden bir bölgeye dönüştü. Köyü modern yaşamdan izole etmek amacıyla bölgenin etrafına 5 binden fazla ağaç dikildi.

Köydeki ilk yapılar arasında devasa bir tapınak, bahçeler, çiftlikler, evler ve güneş teknelerinin üretimi için ilkel atölyeler vardı. Köy 1984 yılında, yaklaşık 6 milyon liralık bir maliyetle 10 yıllık inşaatın ardından halka açıldı.

Firavun kıyafeti giyen eğitimli oyuncuların bulunduğu köyde geçmişe yolculuk yapılıyor. Köyde mumyalamanın aşamalarını ve gizemlerini anlatan Mumyalama Müzesi gibi Firavun uygarlığına has özellikleri barındıran birkaç müze bulunuyor. Kraliçe Kleopatra’yı anlatan bir müzenin yanı sıra Eski Mısırlılar tarafından Nil Nehri kıyıları arasında gezinmek için kullanılan güneş teknelerinin üretimini anlatan başka bir müze daha bulunuyor. Köyde ayrıca Firavun Tutankhamun mezarının bir benzeri bulunmaktadır.

Şarkul Avsat