Tarihi Ceba kenti Suudi Arabistan’ın tarihine ışık tutuyor

Birçok turistin yıl boyunca seyahat ettiği Suudi Arabistan’ın kuzeybatısında yer alan geleneksel Hail bölgesi, ülkenin en önemli tarihi alanlarından ve turistik yerlerden biri.

Ulusal Turizm ve Miras Kurumu, 2015 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu alanı yeniden inşa edip geliştirdi.

Suudi Haber Ajansı (SPA) tarafından yayınlanan bir rapora göre, Ceba kenti taş çağına dayanan antik yaşama dair insan kalıntılarını içeriyor. Bu kalıntılar ve kaya yazıtlarının bulunduğu bölge, turistleri antik çağlardaki insan yaşamına götürüyor.

CEBA’DAKİ OYMA FİGÜRLERİ

Ceba’daki bu turistik bölge, çevredeki dağ kayalarının cephelerinde farklı yaşlarda insan tarafından oyulmuş çizimler ve yazıtlar bulunuyor. Kazı, oymacılık ve çizme yöntemleriyle gerçekleştirilen bu kalıntılar halen orijinalliğini koruyor.

Turistlerin Ceba’da görebileceği en önemli çizimlerden biri de Umm Senman Dağı ve Guta Dağı’nın oyma ile yapılan figürleridir.

Umm Sannman arkeolojik dağı, pek çok taş devri yazıtına ve litograflara (taş baskı) sahiptir. Yaklaşık 5 bin 431 duvar resmi bulunan bu dağda, 1944’te bin 378 farklı boyut ve şekilde hayvan çizimleri keşfedildi.

ÇİZİMLER CANLI FORMUNUN İKİ DÖNEMİNE İŞARET EDİYOR

Yapılan araştırmalara göre çizimler iki döneme ayrılıyor; M.Ö. bine kadar uzanan birinci dönemde, vücudun uzun görünümü ile insan oluşumlarını ve deve, evcil olmayan atlar, oluklar, avcılıkta kullanılan çeşitli koyun, kedi ve köpek grupları ve insan oluşumlarını gibi canlı formlarının bulunduğu görülüyor.

İkinci dönem ise “Thamudi dönemine” dayanır. En belirgin çizimleri ve kaya yazıtları, sırtlarındaki süngülerle savaşçıların sahnelerini gösteriyor. Hayvan çizimlerinde ise, deve, at leopar ve deve kuşları bulunuyor. Çizimlerde çokça palmiye ağacı da görülüyor.

Ceba, gezginlerin konvoy yolunda bulunan coğrafi konumu nedeniyle Arap Yarımadası’ndaki antik müzelerin arasında bir sanat müzesi görevinde.

Al Arabiya