ABD’li fotoğrafçı Suudi kadınların 30 yıllık değişimini belgeledi

ABD’li sanatçı Dorothy Miller, 1947 yılında fotoğraf makinasıyla Suudi Arabistan’a gelerek Arap Amerikan Petrol Şirketi için çalıştığı sırada, doğuda yaşayan Suudi kadınların 30 yıllık dönüşümünü belgeledi. “Suya Adımlar” başlıklı sergide yayımlanan bu belgeler Suudilerin kültürel değerlerini gözler önüne seriyor.   

Cubail, Khobar, Dammam, Ahsa, Dharan ve Qatif gibi ülkenin birçok bölgesini seyahat eden Dorothy Miller, 30 yıllık gözlemleri ve deneyimleri sonrasında gerçekleştirdiği “Suya Adımlar” başlıklı sergide çalışmalarından 16’sına yer verdi.

Sergi, 1970’lerin günlük yaşamına değinerek sesli ve görsel belgelerle kadın dünyasına ışık tutuyor.

Girişimin öncülerinden biri olan Etheer Al Sada, “Sergi, ilk etapta fotoğrafların kültürel değeri canlandırmak ve geri dönüştürmek arzusu taşıyor” dedi.

Hasan Shatti, Yusuf Abdullah, Naseem Abdul Cabbar ve Atheer Al Sada’nın sponsorluğunu üstlendiği sergi hakkında Araştırmacı ve Şair Adnan Al Awami’nin “Katif Eyes” adlı belgeseline dayanan bölgedeki su hafızası ile ilgili kültürel içeriğe sahip bir kitap yayınlamaya başladı.

“SUYA ADIMLAR”

Sergi, Katif ilindeki büyük dönüşümlerde kadınların sosyal ve ekonomik rollerini, konuşmalarını, alışveriş yapmalarını ve sosyalleşme tarzlarını ele alıyor.

Fotografik kayıtlarına bakıldığında Dorothy Miller’ın hem çölde bedevilere, hem de El Ahsa ve Katif’teki kentlilere yaptığı ziyaretlerle insani yönden açık bir görüşe sahip olduğunu görülüyor.

RETROSPEKTİF SERGİLER

“Bellek Odası” sorumluları, görüntüyü diğer retrospektif sergiler aracılığıyla yatırmayı dört gözle bekliyorlar; çünkü her resim bir bellek projesi görevi görüyor ve geride bıraktıkları sergilere değer veren konuları keşfetmeye çalışıyor.

Al Arabiya