Abu Dabi’li üç öğrenciden ekosistem için büyük buluş!

Abu Dabi Uygulamalı Teknoloji Üniversitesi’nden üç öğrenci çölleri temizlemek ve yapay zeka kullanarak hayvanları korumak için bir sistem geliştirdi. Bu proje sayesinde çevredeki canlıları tehdit eden her türlü nesne kısa süre tespit edilip imha edilebilecek. 

Öğrenciler ülkedeki vahşi yaşamın korunmasına katkıda bulunmak için projelerini İklim Değişikliği ve Çevre Bakanlığı’na sunmaya hazırlanıyorlar.

Projenin sahipleri Abdulaziz Al Zaruni, Faris Al Mazrui ve Ömar Al Badi, “Proje otomatik bir araç ve bir dronedan oluşuyor. Uçak, atıkların nerede olduğunu belirlemek için ayrıntılı bir şekilde fotoğraflanacak alanın havadan incelenmesini sağlayacak” dedi.

Öğrenciler, toprağın temizliğini ve vahşi yaşamın korunmasını sürdürme projelerinin, çevreyi ve vahşi yaşamı etkileyen çok sayıda plastik atığı temizleyerek bu durumu sona erdireceğini umuyor. Ekip, çevreyi ve vahşi yaşamı etkileyen çok sayıda hayvanın plastik atıkları yuttuğunu, bu durumun birçok hayvanın ölümüne yol açtığını ve acilen önlem alınması gerektiğine dikkat çekti.

Yapay zeka ile geliştirilen drone, güneş enerjisiyle çalışıyor ve yüksek çözünürlüklü kameralar bir izleme cihazı vasıtasıyla kısa sürede geniş bir alanı tarayarak atıkları doğru bir şekilde belirleyebiliyor. Söz konusu araç, ağaç yangınları da dahil olmak üzere çevre üzerindeki tehlikeli veya olumsuz olayları izleme özelliğine sahip. Hedef belirlendikten sonra ise, karadaki araç istenilen görevi yerine getirmek için harekete geçiyor.

Emarat Al Youm