BAE, dünyadaki özel yeteneklere uzun süreli vize verecek

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) gelecekteki yenilikçi ve dinamik ülkelerden biri olmak için dünyanın dört bir yanından üst düzey yeteneklere, uzun süreli vize vereceğini açıkladı.

Beş yıllık vize, şirket sahiplerine veya şirket kurucularına, tüm ortaklarına ve en fazla üç yöneticiye verilecek. Vize, verildikleri kişilerin adlarına olacağından sponsor gerekmiyor.

100 ŞİRKETE UZUN SÜRELİ VİZE VERİLDİ

Dubai Gelecek Vakfı’nın Genel Müdürü Khalfan Belhoul, Dünya Ekonomik Forumu’nda The National Gazetesi’ne verdiği demeçte, “Bu uygulama küresel bir uygulama, herkese açık kapsayıcı ve yapılan yenilikler bir bölgeye değil, bütün dünyaya ait. Uygulamanın asıl amacı bu; bütün dünyaya açık olmak. 100 Arap yeteneği ile başladık ve bu yetenekleri geliştirmek istiyoruz ama bu uygulama dünyadaki bütün yeteneklere açık.”

BAE kabinesi genel sekreterleri Belhoul ve Abdulla bin Touq, Ölüdeniz’deki toplantıda Arap girişimleriyle ilgili bir oturuma katıldı ve bu oturumda, BAE hükümetinin forum tarafından seçilen ilk 100 şirkete uzun vadeli vize verdiğini açıkladı.

Forumda seçilen 100 şirketten 19’unun BAE merkezli olduğunu açıkladı. Listede ayrıca Mısır’ın toplu taşıma platformu Swvl, Filistinli FinTech şirketi Receet ve Fas çevre uygulaması Clean City yer alıyor.

Belhoul, “Araştırdık ve fark ettik ki bölgede, 100’den fazla yetenekli start-up’lar var. Bu yeteneklerden yararlanmak ve en iddialı girişim ekosistemini Dubai’de yaratmak istiyoruz, bu adımın amacı bu ekosistemi yaratmak” diye konuştu.

Belhoul, uzun süreli vize uygulamasının, Start-up teknolojiler için başlatılan bu uygulama üzerine uzun zamandır düşünüldüğünü ve ilk 100 şirketin ivme kazanılması için yapılandırdığını da sözlerine ekledi.

Program aynı zamanda kurucuların, yeniliğin sahiplerinin ve yöneticilerin ailelerine de vize verilmesini öngörüyor.

BAE VİZYON 2021 KAPSAMINDA YENİLİKLER

Belhoul, “Girişimciler, yeniliklerinde yaşadıkları zorlamalar ve yönlendirmeler yardımcı olmaları için her zaman ailelerinin yanlarında olmasına ihtiyaç duyuyorlar. Bu, üzerinde çalıştığımız ve girişimcilik konusunda en fazla gelişen ekosistemi yaratacak küçük bir girişim ” dedi.

BAE’nin çeşitlendirme planlarının bir parçası olarak, yapay zekâ ve blok zinciri gibi yeni teknolojilerin geliştirilmesi için çabaları devam ediyor. BAE “Dünya için bir laboratuar” olabilir, ancak bunun olması ve yeni şeylerin test edilmesi için en iyi, rahat ortamların olması gerekiyor.

Dubai Emiri Şeyh Muhammed bin Raşid, BAE’yi dünyanın en yenilikçi ülkelerinden biri haline getirmeyi amaçlayan BAE VİZYON 2021 çerçevesinde bir takım inovasyon girişimine liderlik etti.

Belhoul, “Yenilikçiler, fon, finansman, yaşam maliyeti, kurulum maliyeti ile ilgili pek çok zorluğa sahiptir ve bunlar, bir yenilik ekosistemi inşa edenlerin gerçekten üzerinde aşmaya çalıştığı engeller arasında yer alıyor” diye sözlerine devam etti.

Dubai Gelecek Vakfı, “Girişimcilerin ve start-up’ların, yenilikçilerin ve ülkelerin geleceğini inşa eden büyük beyinler” ile bağlantı kurma konusunda bir yetkiye sahip olduğunu söyledi.

Dubai Gelecek Vakfı, “Onlarla bağlantı kurabilmek, icat edebilmeleri için en uygun ekosistemi yaratmamız gerekiyor” diye konuştu.

BU HİZMETTEN NASIL YARARLANILIR?

Belhoul, Cumartesi günü yapılan duyurudan bu yana, “Haberi duyan, gerçekten bu hizmetlerden nasıl yararlanabileceğini soran farklı insanlardan aramalar ve sorular alıyoruz” diye sözlerine devam etti.

Dubai Gelecek Vakfı’nın Bölge 2071’i vize programına yönelik bir inceleme platformu olacak.

Belhoul, “Bu alanın temel amacı, bir inovasyon ekosistemi kurmaya katkıda bulunan herkesi memnun etmek. Bu girişimciler sermayeciler, devlet kurumları, şirketler ve akademi. Yani bu özel durumda, yenilikçilerden ve girişimcilerden bahsediyoruz. Bu insanlar bize Bölge 2071’de fiziksel olarak ya da dijital alanda başvuru yaparak geliyorlar. Bu alanda başvurularını yapıp, işlemlerini de aynı alandan takip edebiliyorlar. Vize vermek bazı durumlarda hassas bir şey olabilir ve bu vizeleri yeni fikirler üretmeye gücü olan insanlara verdiğimizden emin olmalıyız ”

Vizelerin, işlem sürecinin bir haftadan uzun sürmeyecek şekilde hızlı olacağı tahmin ediliyor.

Belhoul, “Bunun çok kesintisiz bir süreç olmasını bekliyoruz. Muhtemelen bir haftadan fazla sürmeyecek bir süreç, çünkü fikir bunun gibi bir dijital ve son derece kusursuz olmalı. Olay, kurucuyu, şirketin kurulumunu ve açılışını, şirketin yatırım yeteneğini değerlendirme meselesi” diye sözlerini sonlandırdı.

Start up’ın satın alınması durumunda kurucular ve ortakların çıkması gerekiyor fakat start up başarısız olursa vize kalmaya devam edebilir.

Yeni başlayanlar, BAE ve daha geniş bölgedeki herhangi bir girişim sermayesi veya diğer fon türlerinden fon bulmak ve daha fazla destek almakta serbest olacaklar.

10 geçerli olan yatırımcı vizesine geçebilirler. Vizelerin ücretleri belirlendi ama açıklanmadı.

The National