BAE’de mimarlığı teşvik etme projesi başlatıldı

Birleşik Arap Emirlikleri’nde Kültür ve Bilgi Geliştirme Bakanlığı tarafından ülkenin yerel, bölgesel ve uluslararası izleyiciler arasındaki mimari mirasının geliştirilmesi için “BAE Mimarlık Girişimi” başlatıldı.

Projeyi yürütmek için bakanlık, bir dizi hükümet ve akademik kurumla stratejik ortaklıklar imzaladı. BAE Mimarlık Girişimi, ülkenin modern mimari mirasını belgelendirmeyi ve BAE’nin mimari ve kentsel planlama uzmanlığını geliştirmeyi amaçlamaktadır.

BAE’NİN MİMARİ MİRASI KORUNACAK

Proje hakkında yapılan açıklamada, Kültür ve Bilgi Geliştirme Bakanı Nura bint Muhammed Al Kaabi, “BAE Mimarlık Girişimi, ülkenin gelecek nesillerin yararına yönelik mimari mirasını korumak ve belgelemek için stratejik hedeflerimize uygun. BAE’nin ilerlemesi, evrimi ve yaşam tarzı, geçmişte geçerli olan mimari stillerin güzelliğini, tasarımını ve sadeliğini vurgulayacaktır” dedi.

Al Kaabi, “Ulusal ve akademik kurumlarımızla olan stratejik ortaklığımız, geçmişin mirasını kronikleştirmeye katkıda bulunacak ve kent manzarasını vurgulayan, kentleşmenin günlük yaşam üzerindeki etkilerini araştırıp eski mimari stilleri canlandıran zengin içeriğin gelişimine katkıda bulunacaktır” dedi.

Mimarlık girişimi kapsamında başlatılan projeler arasında özel bir BAE Mimarlık kursu gibi belirli inisiyatiflerle BAE mimari konularında araştırma, bilgi geliştirme ve toplumun tanıtılması için fırsatlar sağlayacak olan Zayed Mimarlık Araştırma Enstitüsü bulunuyor.

WAM