Dr. Kâhin: Suudi Arabistan ekonomisi doğru yolda

2008 küresel krizini önceden tahmin ederek ‘Dr. Kâhin’ lakabı alan ünlü ekonomist Nouriel Roubini, Suudi Arabistan’ın reform planı hakkında umutsuz olmadığını hatta doğru bir şekilde uygulanırsa ülkenin gelişimine katkıda bulunacağını söyledi.  

Bahreyn’de düzenlenen Top CEO Konferansı’nda Arab News’e konuşan Roubini, Suudi Arabistan’ı petrole olan bağımlılığını azaltmayı hedefleyen Vizyon 2030 reformuna devam etme çağrısında bulundu.

Roubini sözlerine şöyle devam etti: “Ekonomik olarak iddialı bir modernleşme programı var, çünkü genç lider, artan genç sayısı ve yüksek işsizlik oranı ile ekonomiyi modernleştirerek ve geliştirerek insanlara iş ve imkânlar sunulması gerektiğini fark etti.”

“YAKIN ZAMANDA KÜRESEL BİR KRİZ OLMAYACAK”

New York Üniversitesi Stern İşletme Fakültesi’nde ders veren Roubini, yakın zamanda küresel bir kriz olacağına inanmadığını söyledi:

“Önümüzdeki yıl ya da kısa bir süre sonrasında, herhangi bir küresel kriz olacağını düşünmüyorum, fakat sonunda küresel bir durgunluk yaşanacak. Nasıl ve ne zaman olacağı sorusu çok açık bir soru ama yakın gelecekte değil.”

Dinleyicilere bugün kendisini ‘Dr. Kâhin’ olarak değil de ‘Dr. Gerçekçi’ olarak görmelerini isteyen Roubin, ABD başkanı Donald Trump hakkında evrensel ticaret ile ilgili daha iyimser olduğunu söyledi:

“Bence, Başkan Trump’ın ve Başkan Xi’nin bir ticaret anlaşmasına ihtiyaçları var ve bu yüzden de anlaşmaya varacaklar. Trump, vardıkları anlaşma ne olursa olsun zaferini ilan edecek.”

Konferansta, Arap bölgesine, dünyanın geri kalanı gibi değişim ya da başarısızlıkla yüzleşmesi gerektiği vurgulandı.

Arab News