NASA, Suudi öğrencinin ismini bir asteroide verdi

Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansı NASA, yeni keşfedilen bir asteroide Suudi öğrencilerin uzay alanındaki çabalarına dikkat çekmek için yetenekli bir Suudi öğrencisinin adını verdi.

Geçtiğimiz günlerde keşfedilen bu küçük asteroidi tanımlamak için Faysal El-Dossari adlı öğrenci onurlandırıldı. NASA bu teşviki ilk olarak 2016 yılında Abdulcebbar El humud isimli öğrenciyle başlatmıştı. Söz konusu durum 2017 yılında bu kez Fatima El Şeyh isimli öğrenci için de uygulandı.

NASA, Intel Uluslararası Bilim ve Mühendislik Fuarı’nda bilimsel bir başarı elde eden öğrenciler için başlattığı bu asteroit serisine yeni eklediği küçük astreoide “Al Dossary 34559” ismini verdiğini açıkladı.

BİTKİ HORMONLARI ÜRETMEYİ HEDEFLEYEN ÖĞRENCİNİN ADI VERİLDİ

Amerika Birleşik Devletleri UC Berkeley Üniversitesi’nde ilk yılını okuyan Al-Dossari, Intel ISEF 2018 Fuarı’nda tarımsal kullanımlar için bitki hormonları üretmeyi hedefliyor. Ayrıca Çin Bilim ve Teknoloji Derneği STEM Bulut Merkezi’nden özel bir ödül alarak botanik dalında ikinciliği göğüslemişti.

Faysal Al Dossari, Kral Abdul Aziz Vakfı’nın yetenek ve yaratıcılık konusundaki en iyi öğrencilerinden biri. Bilgisayar bilimi alanında 2014 yılında Dharan’da eğitim yönetimi yeterliği sergisine katılmasından bu yana biyolojiye yoğunlaşarak 2015 yılında yaratıcılık sergisine katılmaya hak kazanmıştı. Al Dossari’nin “Tuzlu suda yaşayabilmek için genlerini manipüle eden bir bitkinin holografik baskısı” başlıklı moleküler bir projesi 2014, 2016 ve 2017 yıllarında uluslararası yetenek programlarına katıldı.

Botanik alanında Intel ISEF 2018’e yaptığı uluslararası katılım, ABD uzay ajansı NASA’nın da tanıdığı bir araştırmayla sonuçlandı. Ardından, Al Dossari dünyanın en iyi 15 üniversitesi arasında yer alan ABD’deki UC Berkeley Üniversitesi’ne kabul edildi.

Al Arabiya