Suudi Veliaht Prens’e ‘Dünyanın En Etkili Kişisi’ ödülü

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Pakistan Alimler Meclisi tarafından her yıl ‘en etkili kişiler ile İslam’a ve Müslümanlara en çok hizmet edenlere’ verilen ‘2018 yılı Dünyanın En Etkili Kişisi’ ödülüne layık görüldü.

Pakistan Cumhurbaşkanı Arif Alvi, başkent İslamabad’da dün düzenlenen Uluslararası İslami Mesaj Konferansı sırasında ‘2018 yılı Dünyanın En Etkili Kişisi’ ödülünü Veliaht Prens’e teslim edilmek üzere Suudi Arabistan’ın İslamabad Büyükelçisi Nevaf el-Maliki’ye takdim etti.

“BARIŞI VE HOŞGÖRÜYÜ TEŞVİK ETTİ”

Pakistan Alimler Meclisi Başkanı Şeyh Hafız Muhammed Tahir Eşrafi, bu yılki Dünyanın En Etkili Kişisi ödülüne Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın layık görüldüğünü açıkladı.

Şeyh Hafız Muhammed, Veliaht Prens’in, İslam’a ve Müslümanlara hizmeti, iki kutsal cami, hacılar ve umre ziyaretçilerine özeni, Kuran ve Hz. Peygamberin (s.a.v.) sünnetini yaygınlaştırması, Filistin davası ve Kudüs’ü savunması, Filistin halkının haklarını talep etmesi, Yemen’i savunması ve Yemen halkının yanında durması, işgal altındaki Suriye Golanı sorununa desteği ve dünyanın çeşitli ülkelerindeki Müslüman azınlıkları savunmaya devam etmesi yönündeki çabalarının takdir edilerek bu ödüle layık görüldüğünü dile getirdi.

Pakistan Alimler Meclisi Başkanı, bu ödül için Prens Muhammed bin Selman’ı seçmelerinin gerekçeleri arasında, Pakistan’a olan yardımları, ülkenin yaşadığı tüm zorlukları aşmada yanında durması, barış sürecini ilerletmek için verdiği büyük destek ve Hindistan ile Pakistan arasında barış ve hoşgörüyü teşvik etmesi olduğunu belirtti.

Şeyh Hafız Muhammed, Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın, dünyadaki nefret, şiddet, terör ve radikalizmle mücadeleye yönelik tüm programlara verdiği desteğe ve ılımlılığı yayma konusundaki azmine de övgüde bulundu.

İslamabad’da düzenlenen Uluslararası İslami Mesaj Konferansı, dünya halkları arasında barış, hoşgörü ve uzlaşmayı teşvik etmenin önemi, bazı devletlerin Hac’ı siyasileştirmek için savunduğu yanlış çağrılar ve iddiaların reddedilmesi, dünyanın bütün ülkeleri ve insan hakları örgütlerine, İran’ın müdahalesi ve ihlallerini durdurmak için derhal müdahale etmeleri gibi 11 öneriyle sonuçlandı.

Konferansta, terör olayları ve dünyanın çeşitli ülkelerindeki masum insanlara yönelik saldırılar, özellikle de Yeni Zelanda’daki camilerde düzenlenen terör saldırısı kınandı.

Şarkul Avsat