Riyad, Otizmle mücadele eden ailelere destek oluyor

23 yaşındaki Hattan, Pazar günü Riyad’da düzenlenen Otizm Danışmanlık Forumu’nda “Öğrenebilirim. Çalışabilirim. Duygularım var. Aynı sizin gibi normalim” diyerek seyircilere seslendi.

Film izleyerek ve bilgisayar oyunları oynayarak İngilizce öğrenen Hattan, öğrenci değişim programında bulunduğu ve yaşadığı Amerika’dan Suudi Arabistan’a döndüğünü dile getirdi.

Kral Selman Engelliler Araştırma Merkezi (KSCDR) tarafından Sağlık Bakanlığı ve Otizm Araştırma Merkezi ile işbirliği içinde düzenlenen Otizm Danışmanları Forumu, uzmanların otizmli çocukların tedavisi ve gelişimi hakkında fikir vermesi için bir platform görevi görüyor.

OTİZMLİ ÇOCUKLARIN AİLELERİNİN DURUMU ELE ALINDI

Suudi Arabistan’daki otistik çocuklar, uzun süredir destek, bakım ve rehberlik bulmakta zorlanıyorlar, ancak Hattan’ın durumunun kanıtladığı gibi, bu durum şimdi değişiyor.

Forumda konuşulan konular arasında çocuklar ve aileleri için mevcut kaynakların eksikliği, ailelerin tedaviye erişimde karşılaştıkları sorunlar ve otizmli çocuk sahibi olan yetişkinler için mevcut yardımların eksikliği gibi konular yer alıyordu.

Otizm Spektrum Bozuklukları (ASD) hala çoğu Suudi için bir gizem. Konuyla ilgili artan sayıda çalışmaya rağmen, Suudi Arabistan’da otizmin yaygınlığı ile ilgili somut rakamlar ve istatistikler bulmak oldukça zor.

2017 yılında King Saud Üniversitesi’nden 3 öğrencinin yayınladığı bir çalışmaya göre genel otizm bilgisinin zayıf olduğunu ortaya koymuştu.

Arab News